Nasıl Masal Terapisti Olunur? Masal Terapisti Ne İş Yapar?

Masal terapisti olmak isteyen kişiler hangi süreçlerden geçeceğini büyük ölçüde merak ediyor. Bunun için lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra çeşitli sertifika programlarına katılabilirsiniz. Uygun şartları sağladıktan sonra mesleğin beraberinde getirdiği görev ve sorumlulukları yapmaya başlayabilirsiniz.

Masal Terapisti Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği icra etmek istiyorsanız öncelikle üniversite eğitimi almanız ve bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Bunun için ise ilgili üniversitelerde yer alan Psikoloji ve PDR bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz. Aldığınız üniversite eğitimini ise çeşitli sertifika programı ile desteklemenizde büyük bir fayda var.

Masal terapisti olmak için bu meslek alanında oyun terapisi ve masal terapisi üzerine eğitimler almayı da tercih edebilirsiniz. Böylece bilgi birikiminizi artırarak sektör özelinde kolay bir şekilde ön plana çıkabilirsiniz. Aldığınız belge ve sertifikalar iş bulma sürecinizi bir hayli kolay hale getirebilir. Böylece meslek hayatına başlayarak çocuklar ile ilgilenebilirsiniz.

Masal Terapisti Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Masal terapistlerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birçok görev ve sorumluluk bulunur. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Çocukların özgüvenini artırmak.
  • Çocukların kendini keşfetmelerinde yardımcı olmak.
  • Çocuklara kendini ifade etme özgürlüğü tanımak.
  • Çocukların saygı duygusunu geliştirmek.
  • Çocuklara duygusal anlamda destek olmak.
  • Çocuklara sevgi ve saygı ortamı oluşturmak.
  • Çocukların sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak.

Masal terapisti olmak için bu tür yetkinliklere sahip olmanız gerekiyor. Bu noktada en önemli unsurun ise şüphesiz çocukları sevmek ve çocuklar ile vakit geçirmekten büyük ölçüde keyif almak olduğu rahat bir şekilde söylenebilir. Eğer bu mesleğin getirdiği görev ve sorumlulukları yapabileceğinize inanıyorsanız çalışmalara başlayabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Masal Terapisti Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında yeterli düzeyde bir puan almanız gerekiyor. Sonrasında ise katıldığınız sertifika programlarında da çeşitli sınavlara girerek sertifika almaya hak kazanmalısınız. İş bulma sürecinde ise kurumlar tarafından mülakatlara girmeniz talep edilir. Mülakatlardan geçen adaylar başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın