Nasıl Kalite Yöneticisi Olunur? Kalite Yöneticisi Ne İş Yapar?

Kalite yöneticisi olmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken birtakım adımlar bulunur. Bunun için ilgili eğitimleri aldıktan sonra çeşitli sertifika programlarına katılmayı da tercih edebilirsiniz. Uygun şartları sağladıktan sonra kolay bir şekilde meslek hayatınıza başlamanız mümkün olur.

Kalite Yöneticisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ilk adım olarak üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Gıda Mühendisliği, Makine Mühendisliği ya da İşletme gibi bölümlerden birini tercih edebilirsiniz. Dört yıl süren eğitiminiz sonunda ise başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekir.

Kalite yöneticisi olmak isteyen kişilerin mezun olduktan sonra ekstra eğitimler alarak kendini donanımlı bir hale getirmesinde büyük bir fayda var. Aynı zamanda bu sayede özgeçmiş bilgilerinizi de zengin bir hale getirebilirsiniz. Böylece sektörde ön plana çıkarak iş bulma aşamasını rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Kalite Yönetici Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kalite yöneticilerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birçok görev ve sorumluluk bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Müşterinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak.
  • Üretim ve pazarlama süreçlerinde faaliyet göstermek.
  • Müşterinin beklentilerine göre hareket etmek.
  • Ürünler üzerinde gerekli kontrolleri sağlamak.
  • Ürün raporlarını hazırlamak ve ilgili kişilere iletmek.
  • Çalışanlara kurum içinde çeşitli eğitimler vermek.
  • İşletme bünyesinde kalite standartlarını belirlemek.
  • İlgili birimlerden gelen talimatları yerine getirmek.

Kalite yöneticisi olmak bu yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız gerektiğinde ekip çalışmasına uyumlu tavırlar sergilemeli ve bir sorun ile karşılaştığınızda hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmalısınız. Bu sayede mesleğinizi başarılı bir şekilde icra edebilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Kalite Yöneticisi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu meslek hayatına giriş yapmak için ilk olarak üniversite sınavında sizden istenen puanı elde etmelisiniz. Sonrasında ise eğer bir sertifika programına katılırsanız bu sertifikayı almanız için de gerekli sınavlara girebilirsiniz. İş bulma aşamasında şirketler sizden çeşitli mülakatlara girmenizi talep eder. Bu mülakatlardan olumlu sonuç alan kişiler ise başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın