Savcı Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Savcı olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konu. Bu mesleği icra etmek için kişilerin belirli eğitimler alması ve birtakım şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartları doğru bir şekilde sağlayan kişiler ise savcı olmaya hak kazanıyor.

Nasıl Savcı Olunur?

Savcı olmak için aranan ilk şart kişilerin üniversite mezunu olması gerektiği olarak biliniyor. Eğer lise mezunuysanız ve üniversite okumadıysanız ne yazık ki bu mesleği icra edemiyorsunuz. Savcı olmak isteyenler kişiler ilgili üniversitelerin Hukuk fakültelerinden mezun olmalıdır. Mezun olduktan sonra ise belirlenen sınava girerek başarılı bir sonuç almanız gerekiyor. Sınavı başarıyla tamamlayan kişilerin ise savcı olmak için ilk önce staj yapması gerekiyor. Belirlenen süre boyunca staj yaptıktan sonra savcı olmaya hak kazanabilirsiniz.

Savcı olma sınavı adaylar disiplinli bir şekilde çalışma gösterdiği takdirde kolay nitelikler taşıyor. Planlı çalışmanızın sonucunda sınavı geçebilir ve savcılık mesleğini yapmaya başlayabilirsiniz. Savcılık mesleğini yapmaya başlamadan önce bu mesleği gerçekten yapmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir.

Savcı Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Savcılık mesleğini icra etmek için Adli Yargı adı verilen sınavdan başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. Sınavdan aldığınız puana bağlı olarak ise stajyer savcı sıfatı ile mesleğe ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu sınava girmeniz için ise 45 yaşından büyük olmamanız gerekiyor. Sınava girmek isteyen tüm adayların Hukuk Fakültesi çıkışlı olması ve avukatlık stajını tamamlaması şartı bulunuyor. Staj bitim belgenizi aldıktan sonra savcı olmaya hak kazanabilirsiniz. İyi bir savcı olmak için ise karşınıza çıkan sorunları hızlı bir şekilde çözme yeteneğinizin olması gerekiyor.

Savcı olma sınavı unsurunun yanı sıra bu mesleği icra etmek için çeşitli boy sınırları da bulunuyor. Buna bağlı olarak kadın adayların en az 160 cm ve erkek adayların ise en az 170 cm değerinde olması gerekiyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Savcı Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Savcı olmak için girmiş olduğunuz Adli Yargı isimli sınavdan en az 70 puan almanız isteniyor. İstenen puanı alamayan adaylar başarısız sayılıyor ve savcılık mesleğini icra edemiyor.

Yorum yapın