Nasıl Oyun Terapisti Olunur? Oyun Terapisti Ne İş Yapar?

Oyun terapisti olmak isteyen kişilerin bunun için birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. Bunun için çeşitli eğitimler aldıktan sonra birtakım farklı eğitim programlarına katılmayı da tercih edebilirsiniz. Uygun şartları sağlayan kişiler kolay bir şekilde meslek hayatına giriş yapabilir.

Oyun Terapisti Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak üniversite eğitiminizi başarı ile tamamlamanız gerekir. Bunu için ise ilgili üniversitelerde yer alan Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Çocuk Gelişimi bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu mesleği uygun bir şekilde yapmak istiyorsanız Klinik Psikoloji üzerine de eğitim almalısınız.

Oyun terapisti olmak isteyen kişiler çeşitli eğitimler ile kendini geliştirerek donanımlı biri haline gelebilir. Bu sayede özgeçmişinizi de zengin bir hale getirerek sektör içerisinde ön plana çıkabilirsiniz. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler birçok kurumda kolay bir şekilde iş bulabilir. Bu noktada kişilerin bu meslek alanında hangi düzeyde bilgiye sahip olduğu büyük bir önem taşır.

Oyun Terapisti Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oyun terapistlerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Çocuklar üzerinde gözlem sağlamak.
  • Çocukların oyun oynarken bulunduğu davranışları tespit etmek.
  • Çocukların sorunları üzerinde analizler yapmak.
  • Çocuklar ile yakından ilgilenerek sorunlarına çözüm üretmek.
  • Çocukların ifade etmekte zorlandığı konularda yardımcı olmak.

Oyun terapisti olmak kişiler için bu yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız karşınıza çıkan sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulmalısınız. Aynı zamanda oyun terapistleri zamanlarının çoğunu çocuklar ile geçirdiği için bu mesleği icra etmek isteyen kişilerde çocuk sevgisi de olması gerekiyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Oyun Terapisti Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında başarılı bir puan almanız gerekiyor. Mezun olduktan sonra ise çeşitli eğitim programlarına katılarak sertifika sahibi olmak için de çeşitli sınavlara girebilirsiniz. İş bulma aşamasında ise kurumlar sizden mülakatlara katılmanızı talep edebilir.

Yorum yapın