Aile Hekimi Nasıl Olunur? Aile Hekimi Ne İş Yapar?

Aile hekimi olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Aile hekimi olmak için birtakım sınavlarda başarı göstermeniz ve aynı zamanda da istenen görev ve sorumlulukları yerine getirmeniz gerekiyor. Gerekli şartları sağladıktan sonra aile hekimi olmanız mümkün.

Nasıl Aile Hekimi Olunur?

Eğer aile hekimi mesleğini icra etmek istiyorsanız ilk olarak üniversite okuma şartı bulunuyor. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversitede eğitim görmediyseniz aile hekimi olmanız mümkün değil. Bunun için ilgili üniversitelerin Tıp fakültelerinden başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekiyor. Toplam 6 yıl süren eğitiminiz sonunda ise branşınızı seçerek Aile Hekimliği Eğitim Programı’nı başarılı bir şekilde tamamlamanız isteniyor. Bu programı istenen şekilde geçen adaylar ise aile hekimi olmaya hak kazanıyor.

Aile hekimi olma sınavı da bu mesleği yapmak için yerine getirmeniz gereken şartlar arasında yer alıyor. Planlı ve disiplinli bir çalışma sonucunda gerekli sınavları kolay bir şekilde geçebilir, aile hekimi olmaya hak kazanabilirsiniz. İyi bir aile hekimi olmak için ise tüm yükümlülükleri karşılamanız gerekiyor.

Aile Hekimlerinin Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aile hekimlerinin toplum sağlığı üzerinde birçok görev ve sorumlulukları bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Hastaların sağlık durumlarının takibini yapmak.
  • Hastalara gerekli teşhisleri koymak ve tedavi yöntemine başlamak.
  • Tedaviye uygun şekilde hastalara ilaç yazmak.
  • Gerekli olduğu zamanlarda hastalara rapor yazmak.
  • Acil sağlık durumlarında müdahele etmek.

Eğer bu görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğinize inanıyorsanız siz de aile hekimi olma sınavı aşamasına geçerek bu mesleği icra edebilirsiniz. Mesleğe başlamadan önce yalnızca bir adet sınavı başarı ile geçmeniz ve en az 40 puan almanız isteniyor. Aile hekimi olduktan sonra ise ilgili sağlık birimlerinde görevinize başlayabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Aile Hekimi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin ilk olarak üniversite sınavına girerek Tıp fakültesini kazanmaları gerekiyor. Sonrasında ise mesleğe başlamak için de Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda istenen başarının elde edilmesi bekleniyor.

Yorum yapın