Ortodonti Uzmanı/Ortodontist Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Ortodonti uzmanı olmak isteyen kişiler hangi adımları izlemesi gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği yapmak için ilk olarak ilgili üniversitelerden birini kazanmanız ve mezun olduktan sonra da çeşitli eğitimler almanız gerekiyor. Sonrasında bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Ortodonti Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak ilgili üniversitelerin Diş Hekimliği bölümünde beş yıl boyunca eğitim almanız gerekiyor. Eğer herhangi bir şekilde üniversite okumadıysanız ise ne yazık ki bu mesleği yapmanız mümkün sayılmıyor. Beş yıl süren üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ortodontist olmaya hak kazanıyorsunuz.

Ortodonti uzmanı olmak için ise uzmanlık eğitimi almanız gerekiyor. Bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler bu mesleği yapmaya hak kazanıyor. Uzmanlığınızı da tamamladıktan sonra birçok sağlık kuruluşunda kolay bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ortodonti Uzmanı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ortodonti uzmanlarının sağlık alanında gerçekleştirmesi gereken birçok görev ve sorumluluğu bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde açıklanabilir;

  • Hastaya diş teli tedavisi uygulamak.
  • Hastanın ağız ve çene bozuklukları için tedavi yolları geliştirmek ve uygulamak.
  • Hastaya protez uygulaması yapmak.
  • Ağız, diş ve çene sağlığı ile ilgili tüm faaliyetleri yürütmek.
  • Gerektiğinde hastalar ile ilgilenmek ve onlara süreç hakkında bilgi vermek.
  • Hastalara beslenme düzenleri ile ilgili bilgilendirme yapmak.
  • Diş çarpıklığı sorunu için hastalara tedavi yöntemi uygulamak.

Ortodonti uzmanı olmak beraberinde bu görev ve sorumlulukları da getiriyor. Görüldüğü üzere ortodonti uzmanları genel olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Bu mesleği iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız meslek yetkinliklerine sahip olmalı ve uzmanlık alanınızla ilgili devamlı olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Böylece birçok sağlık kuruluşunda iş fırsatı yakalamanız mümkün.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti Uzmanı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak sayısal türde üniversiteye giriş sınavında başarılı bir sonuç almalısınız. Sonrasında uzman olmak için ise sizden istenen eğitimleri almanız gerekiyor. Eğitimlerinizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bu mesleği icra etmeye hak kazanabilirsiniz.

Yorum yapın