Sahil Güvenlik Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Sahil güvenlik olma sınavı bu mesleği icra etmek isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Eğer sahil güvenlik olmak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken birtakım görevler ve yükümlülükler bulunuyor. Bu şartları sağladıktan sonra sahil güvenlik olmaya hak kazanabilirsiniz.

Nasıl Sahil Güvenlik Olunur?

Sahil güvenlik mesleğini icra etmek için ilk olarak en az lise mezunu olma şartı bulunuyor. Eğer herhangi bir liseden mezun olmadıysanız bu mesleği yapmanız mümkün değil. Bu mesleği yapmak için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ise 27 yaşını geçmemiş olması talep ediliyor. Aynı zamanda erkek adayların ise askerlik görevini yerine getirmiş olması isteniyor. Ayrıca boyunuzun da 164 cm ve üzeri değerinde olması gerekiyor. İstenen şartları sağladığınızı düşünüyorsanız ilgili internet sitesi aracılığı ile sahil güvenlik olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Sahil güvenlik olma sınavı da bu mesleği yapmak için yerine getirmeniz gereken şartlar arasında bulunuyor. Mesleği icra etmek isteyen kişilerin birtakım sınavlara tabi tutularak başarı elde etmesi bekleniyor. Bu sınavlar birçok mülakatı içerisinde barındırıyor.

Sahil Güvenlik Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Sahil güvenlik mesleğini yapmanız için birtakım sınavlara ve mülakatlara girmeniz gerekiyor. Bu sınav ve mülakatları başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar bu mesleği yapmaya hak kazanıyor. Sahil güvenlik mülakatlarında ilk olarak yazılı bir şekilde genel kültür sınavına tabi tutuluyorsunuz. Sonrasında ise adayların bu mesleği yapmak için fiziki yeterliliğe sahip olup olmadığı test ediliyor. Son aşama olarak adaylar sözlü bir mülakata girerek bu mesleği yapmak için uygun olup olmadıkları ilgili kişiler tarafından ölçülüyor.

Sahil güvenlik olma sınavı şartları arasında devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmiş olmak da bulunuyor. Bu sınavdan yeterli puanı alarak tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Sahil Güvenlik Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Sahil güvenlik olmak için devlet tarafından düzenlenen sınavda en az 70 puan ve üzerini almanız isteniyor. Yapılan tüm mülakatlarda ise başarılı bir sonuç almanız gerekiyor. Sınavı ve mülakatları geçen adaylar başarılı olarak nitelendiriliyor.

Yorum yapın