Pilot Nasıl Olunur? Pilot Ne İş Yapar?

Pilot olmak isteyen kişiler bu mesleğin getirdiği sorumlulukları ve izlenmesi gereken adımları büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği icra etmek için birtakım eğitimleri başarı ile tamamlamanız ve mesleğin yükümlülüklerine yerine getiriyor olmanız gerekiyor. İstenen şartları sağladıktan sonra pilot olmanız mümkün.

Pilot Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için hem lise mezunu hem de üniversite mezunu olmanız yeterli sayılıyor. Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan eğitimlere katılarak pilot olmaya hak kazanabilirsiniz. Bu eğitimleri ise belirli bir ücret karşılığında almanız mümkün. Aynı zamanda üniversitelerin Pilotaj bölümünden mezun olan kişiler de bu mesleği icra edebiliyor.

Pilot olmak için aynı zamanda yerine getirmeniz gereken bir boy şartı da mevcut. Buna bağlı olarak bu mesleği yapmak isteyen kişilerin en az 157 cm boyunda olması isteniyor. Sonrasında ise bu mesleği yapmak için gireceğiniz teorik sınavda ve uçuş eğitiminde başarılı bir sonuç elde etmeniz gerekiyor. Başarı ile tamamladığınız aşamalar sonucunda pilot olmaya hak kazanabilirsiniz.

Pilotların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Pilotluk mesleğini yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bazı görev ve sorumluluklar bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar ise şu şekilde basitçe ifade edilebilir;

  • Uçak ve helikopter gibi hava araçları kullanma yetisine sahip olmak.
  • İstenen yolcuları ya da çeşitli yükleri taşımak.
  • Uçuş sırasında gerekli emniyeti sağlamak.
  • Yolcuların konforlu bir uçuş deneyimi yaşamasını sağlamak.
  • Uçak ve yolcular hakkında tüm bilgilere sahip olmak.
  • Hava aracını güvenli bir şekilde uçurmak ve aynı şekilde iniş yapmasını sağlamak.

Pilot olmak isteyen kişilerin bu tür yükümlülükleri uygun bir şekilde yerine getirmesi bekleniyor. Bu mesleği iyi bir şekilde yapmak için gerekli eğitimler alarak kendinizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Pilot Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer üniversite mezunu olmak istiyorsanız ilk olarak bu mesleği yapmak için üniversiteye giriş sınavında yeterli puanı almanız gerekiyor. Sonrasında ise şart koşulan eğitimleri alarak tüm eğitimlerden de başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Yorum yapın