Omurga Cerrahı Nasıl Olunur? Omurga Cerrahı Ne İş Yapar?

Omurga cerrahı olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl işlediğini büyük ölçüde merak ediyor. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız istenen eğitimleri almalı ve gerekli şartları da yerine getirmelisiniz. Tüm şartları sağladığınız taktirde bu mesleği icra etmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Omurga Cerrahı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak üniversite mezunu olma şartı bulunuyor. Bunun için üniversitelerin Tıp fakültelerinden mezun olmanız gerekir. Altı yıl süren eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bu mesleği icra etmek için ilk adımı atabilirsiniz. Mezun olduktan sonra Tıpta Uzmanlık Eğitimi adı verilen sınava girerek istenen başarıyı elde etmeniz gerekiyor. Bu başarınız sonucunda da omurga cerrahisi üzerine bir eğitim aldıktan sonra bu mesleği yapmanız için herhangi bir engel kalmıyor.

Omurga cerrahı olmak adaylar disiplinli ve planlı bir çalışma sergilediği taktirde kolay nitelikler taşıyor. Tüm eğitimlerinizi tamamladıktan sonra birçok hastanede kolay bir şekilde iş bulmanız mümkün. Bir süre asistanlık yaptıktan sonra zaman içerisinde kendinizi geliştirebilir ve cerrah olabilirsiniz.

Omurga Cerrahı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çeşitli hastanelerde faaliyet gösteren omurga cerrahlarının birçok görev ve sorumluluğu bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir;

  • Gerektiği zamanlarda hastaları ameliyat etmek.
  • Hastalarının şikayetlerini dinlemek ve çözüm yolları geliştirmek.
  • Hastaların sahip olduğu test sonucu, MR görüntüsü gibi unsurları takip etmek.
  • Gerektiği zamanlarda doktor adayı ya da doktorlara meslek ile ilgili eğitim vermek.
  • Hasta yakınlarına gerekli bilgiler vermek.
  • Ameliyat sonrası çıkan sonuçları değerlendirmek.

Omurga cerrahı olmak için bu yetkinliklerin tam olarak yerine getirilmesi gerekiyor. Bu mesleği iyi bir şekilde yapmak için omurga cerrahlığının beraberinde getirdiği sorumlulukları da karşılamalısınız. Omurga cerrahları birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Omurga Cerrahı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak üniversiteye giriş sınavına girerek başarı elde etmeniz gerekiyor. Mezun olduktan sonra ise TUS adı verilen sınava girmeli ve aynı şekilde başarılı bir sonuç almalısınız. Bu meslek için aldığınız tüm eğitimler kendinize geliştirmenize yardımcı olur.

Yorum yapın