Nasıl Tıbbi Tekniker Olunur? Tıbbi Tekniker Ne İş Yapar?

Tıbbi tekniker olmak isteyen kişilerin birtakım aşamalardan geçmesi gerekir. Bunun için eğitiminizi tamamladıktan sonra ilgili sınavlara girerek istenen puanı almalısınız. Sonrasında ise ister özel sektörde ister devlet kurumlarında kolay bir şekilde iş bulmanız mümkün hale gelir.

Tıbbi Tekniker Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer tıbbi tekniker olmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversite mezunu olma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Sağlık Meslek Yüksekokullarında eğitim almalısınız. Eğitiminiz için Tıbbi Laboratuvar, Sağlık Laboratuvarı ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümlerinden birini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde lisans eğitimi almadıysanız maalesef bu mesleği yapmanız mümkün olmaz.

Mezun olduktan sonra özel sektörde faaliyet gösterebileceğiniz gibi aynı zamanda devlet kurumlarında çalışmanız da mümkün. Özel sektörde ön plana çıkmak istiyorsanız kendinizi aldığınız eğitimlerle geliştirerek birçok sağlık kuruluşunda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Tıbbi Tekniker Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Tıbbi teknikerlik mesleğini yapanların çalıştıkları kurumlarda başarılı olmaları için yerine getirmeleri gereken çeşitli görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Laboratuvar bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştirmek.
  • Hasta üzerinde gerekli analizleri yapmak.
  • Kullandığı tüm araç gereçleri kontrol etmek ve gerektiğinde bakımını yapmak.
  • Test sonuçlarını raporlayarak ilgili kişilere iletmek.
  • Doktordan gelen tüm talimatları eksiksiz bir şekilde yerine getirmek.

Tıbbi tekniker olmak istiyorsanız bu yetkinliklere sahip olmalısınız. Aynı zamanda sağlık alanındaki tüm güncel bilgilerden de haberdar olmanız gerekir. Böylece mesleğinizi doğru bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz. Mesleğinizi yaparken karşınıza çıkan sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmanız ve iş bitirici olmanız da gerekebilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Tıbbi Tekniker Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu meslek alanında ilk olarak üniversiteye giriş sınavında başarılı bir puan alarak yerleşmeniz gerekiyor. Mezun olduktan sonra devlet kurumunda çalışmak isteyen kişiler devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girebilir. Sınavdan istenen puanı aldığınız taktirde tercihlerinizi yaparak atanmayı bekleyebilirsiniz. Eğer özel bir kurumda çalışmak istiyorsanız ise yetkili kişiler tarafından çeşitli mülakatlara tabi tutulabilirsiniz.

Yorum yapın