Anestezi Teknikeri Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Anestezi teknikeri olma sınavı bu mesleği icra etmek isteyen kişiler tarafından büyük bir merak konusu denilebilir. Anestezi teknikerleri isteğe bağlı olarak devlet ya da özel sektörde çalışmalarını sürdürebilir. Her iki sektör için de adayların yerine getirmesi gereken birtakım şartlar yer alıyor.

Nasıl Anestezi Teknikeri Olunur?

Anestezi teknikeri olmak için kişilerin ilk adım olarak üniversite mezunu olma şartı bulunuyor. Eğer anestezi teknikeri olmak istiyorsanız ilgili üniversitelerin toplam 2 yıl eğitim veren Anestezi bölümünü kazanmanız gerekiyor. Buna bağlı olarak lise mezunu olan kişiler ne yazık ki bu mesleği icra edemiyor. Üniversiteden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra ise devlet kurumunda mı yoksa özel sektörde mi faaliyet göstermek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız alacağınız eğitimler ile ön plana çıkmanız mümkün. Özel sektörde tercih sebebi olmak için bilgi birikiminizin ve deneyiminizin olması son derece önemli. Eğer bir kamu kuruluşunda faaliyet göstermek istiyorsanız ise anestezi teknikeri olma sınavı aşamasından başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor.

Anestezi Teknikeri Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Bu mesleği icra etmek için ilk olarak üniversite kazanmanız gerekiyor. İlgili üniversiteleri kazanmak için ise üniversiteye giriş sınavında TYT alanında istenen puanı elde etmelisiniz. Sonrasında ise eğer devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavda ise P93 puan türünde istenen puanı almanız talep ediliyor. Sınavı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra tercih yapma aşamasına geçebilir ve atamanızın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Anestezi teknikeri olma sınavı adaylar planlı bir çalışma sergilediği takdirde son derece kolay nitelikler taşıyor. Düzenli bir çalışma sonucunda başarı elde edebilir ve anestezi teknikeri olmaya hak kazanabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Anestezi Teknikeri Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Anestezi teknikeri olmak için ilk olarak üniversiteye giriş sınavında TYT oturumunda en az 280 puan almanız gerekiyor. Aynı zamanda devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız ise KPSS sınavından da P93 puan türünde en az 84 puan almanız yeterli sayılıyor.

Yorum yapın