Mekanik Tesisat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Mekanik tesisat mühendisi olmak isteyen kişiler hangi adımları tamamlaması gerektiğini merak ediyor. Bu mesleği icra etmek için belirli bir bölümden mezun olmanız ve istenen eğitimi almanız gerekiyor. Sonrasında ise kendinizi geliştirerek bu meslek grubunda kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Mekanik Tesisat Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmaya karar verdiyseniz ilk adım olarak ilgili üniversitelerde Mekanik Mühendisliği bölümünü okumanız ve başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekiyor. Buna bağlı olarak lise mezunlarının bu mesleği icra etmek için yeterli nitelikler taşımadığı söylenebilir. Üniversiteden mezun olduktan sonra bu mesleği icra etmek için ilk adımı atmış sayılırsınız.

Mekanik tesisat mühendisi olmak için aynı zamanda mezuniyetinizden sonra Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden gerekli eğitimi almanız talep ediliyor. Eğitimi istenen şekilde tamamlayanlar başarılı olarak nitelendiriliyor. Sonrasında birçok inşaat üzerine faaliyet gösteren şirketlerde kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Mekanik Tesisat Mühendislerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mekanik tesisat mühendislerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir;

  • İlgili yapının tesisat işleri ile ilgilenmek.
  • Tesisatların hazırlanma sürecinde faaliyet göstermek.
  • Mekanik tesisat çizimleri yapmak.
  • Gerekli kişiler ile projeler üzerinde görüşmeler yapmak.
  • Mekanik tesisat için gerekli olan tüm malzemeleri temin etmek.
  • Yapının güvenliği ve işlevli olması için çalışmak.

Mekanik tesisat mühendisi olmak isteyen kişilerin genel olarak tüm tesisat bilgilerine sahip olmaları gerekiyor. Aynı zamanda bu meslek iyi bir ekip çalışmasına uygun özellikler taşımayı da beraberinde getiriyor. Mekanik tesisat mühendislerinin analitik düşünme yetisine sahip olması ve çıkan krizleri hızlı bir şekilde çözmesi isteniyor. Bu yetkinliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu mesleği yapmak için istenen aşamaları tamamlamaya başlayabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Mekanik Tesisat Mühendisi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak başarılı bir şekilde üniversiteden mezun olmanız gerekiyor. Sonrasında ise şirketlerin tercih sebebi olmak için çeşitli eğitimler alabilirsiniz. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler şirketler ve firmalar tarafından sınavlara ya da mülakatlara tabi tutulabilir.

Yorum yapın