Uzman Öğretmen Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Uzman öğretmen olma sınavı bu meslekte yükselmek isteyen birçok kişi tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Eğer uzman öğretmen olmak istiyorsanız birtakım şartları yerine getirmeniz ve belirli bir deneyim süresine sahip olmanız gerekiyor. İstenen şartları tamamladığınız takdirde öğretmenlik mesleğinde uzmanlaşabilirsiniz.

Nasıl Uzman Öğretmen Olunur?

Uzman öğretmen olabilmeniz için ilk olarak ilgili üniversitelerde istediğiniz branşta bir öğretmenlik eğitimi almanız gerekiyor. Eğer lise mezunuysanız ve üniversite okumadıysanız bu mesleği yapmanız ve uzmanlaşmanız mümkün değil. Üniversite eğitiminizi bitirdikten sonra ise formasyon alarak mesleğe başlamanız talep ediliyor. Toplam on yıl boyunca bu mesleği icra ettikten sonra uzman öğretmen olmaya hak kazanabilirsiniz.

Bunun için ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı başarı ile tamamlamanız isteniyor. Toplam 180 saat süren bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayamayan adaylar mesleklerinde uzmanlaşamıyor. Uzman öğretmen olma sınavı da bu unvana sahip olmak için yapmanız gereken bir adım olarak belirleniyor.

Uzman Öğretmen Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Uzman öğretmen olmak için ilk olarak üniversite sınavına girmeli ve ilgili üniversitelerde Öğretmenlik bölümünü kazanmalısınız. Başarılı bir şekilde mezun olduktan ve sektörde faaliyet gösterdikten sonra ise on yıl boyunca öğretmenlik mesleğine devam etmeniz gerekiyor. Eğer on yılın sonunda uzman öğretmen sıfatına sahip olmak istiyorsanız Öğretmenlik Kariyer Basamakları adı verilen yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Uzman öğretmen olma sınavı adaylar için kolay nitelikler taşıyor. Planlı bir çalışma sonucunda siz de bu unvanı taşımaya hak kazanabilirsiniz. On yıl boyunca uzman öğretmenlik yaptıktan sonra ise kişiler tekrar bir yazılı sınava girerek başöğretmen unvanına da sahip olabilir. Aynı zamanda uzman öğretmen olmak için eğitiminizde yüksek lisans yapmış olmanız da isteniyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Uzman Öğretmen Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Eğer uzman öğretmen olmak istiyorsanız girmiş olduğunuz yazılı sınavda 70 puan ve üzerini almanız gerekiyor. Taban puan ve üstünü alan kişiler bu sınavda başarılı olarak nitelendiriliyor ve uzman öğretmen sıfatına sahip oluyor.

Yorum yapın