Peyzaj Teknikeri Nasıl Olunur? Peyzaj Teknikeri Ne İş Yapar?

Peyzaj teknikeri olmak isteyen kişiler bu meslek hakkında araştırma yapmaya başlıyor. Bu mesleği yapmak için kişilerin yerine getirmesi gereken birtakım sorumluluklar ve tamamlaması gereken eğitimler bulunuyor. İstenen şartları sağladıktan sonra siz de peyzaj teknikeri olabilirsiniz.

Peyzaj Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak kişilerin üniversite mezunu olması gerekiyor. Eğer lise okuduysanız ve herhangi bir şekilde üniversiteden mezun olmadıysanız ne yazık ki bu mesleği yapmanız mümkün değil. Bunun için üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarında iki yıl süren Park ve Bahçe Bitkileri ya da Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümlerinde eğitim görmeniz isteniyor. Bu bölümlerden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra bu mesleği yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Peyzaj teknikeri olmak kişiler için kolay nitelikler taşıyor denilebilir. Bu mesleğe sahip kişiler devlet kurumunda çalışabileceği gibi dilerse özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Özel sektörde ön plana çıkmak için alacağınız eğitimlerle kendinizi geliştirebilir ve bu sektörde kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Peyzaj Teknikeri Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin aynı zamanda birtakım görev ve sorumlulukları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Peyzaj mimarı ile kordineli bir şekilde çalışmak.
  • Gerekli park ve bahçe düzenlemelerini yapmak.
  • Park ve bahçelerin istenen onarımlarını gerçekleştirmek.
  • Süs bitkilerini uygun bir şekilde yetiştirmek.
  • Dış mekan düzenlemeleri faaliyetinde bulunmak.
  • Seralarda istenen yükümlülükleri yerine getirmek.
  • Süs bitkilerinin üretimini ve gerektiğinde satışını yapmak.

Peyzaj mimarı olmak için belirtilen bu yükümlülükleri doğru bir şekilde yerine getirmek gerekiyor. İyi bir şekilde bu mesleği yapmak için çevreyi ve bitkileri, onlarla ilgilenmeyi sevmeniz büyük önem taşıyor. Bu sayede mesleğinizden büyük bir keyif alabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Peyzaj Teknikeri Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için kişilerin ilk olarak üniversiteye giriş sınavında başarı göstermesi ve sonrasında devlet kurumunda çalışmak istiyor ise KPSS sınavına girmesi gerekiyor. Bu sınavlarda istenen puanları elde eden kişiler başarılı olarak nitelendiriliyor.

Yorum yapın