Orman Korucusu Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Orman korucusu olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından son derece merak ediliyor. Her meslek grubunda olduğu gibi bu mesleği yapmak için de adayların yerine getirmesi gereken birtakım şartlar ve yükümlü olduğu birtakım görevler bulunuyor. Eğer bu şartları yerine getirdiğinize inanıyorsanız orman korucusu olabilirsiniz.

Nasıl Orman Korucusu Olunur?

Geniş bir yetki alanına sahip orman korucusu olmak için adayların birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. İlk olarak bu mesleği yapmak isteyen kişilerin herhangi bir üniversite mezunu olması şartı bulunuyor. Eğer lise mezunuysanız ve üniversite okumadıysanız orman korucusu olamıyorsunuz. Bunun için ise üniversitelerin Ormancılık ve Orman Ürünleri, Orman İşletmeciliği, Ormancılık, Orman Ürünleri gibi bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Aldığınız eğitimi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra ise gerekli sınavlarda da istenen başarıyı göstererek bu mesleği icra edebilirsiniz.

Orman korucusu olma sınavı adayların geçmesi gereken adımlardan biri olarak biliniyor. Eğer bu sınavı başarılı bir şekilde geçemezseniz bu mesleği yapmanız mümkün olmaz.

Orman Korucusu Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Orman korucusu olmak için geçmeniz gereken iki adet sınav bulunuyor. İlk olarak eğitiminizi tamamladıktan sonra devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz ve istenen puanı almanız talep ediliyor. İstenen puanı aldığınız takdirde tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atamanızın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz. Aynı zamanda orman korucusu mesleğini icra etmek isteyen kişiler Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir sınava da tabi tutulur. Bu sınavda ise adayların birtakım yeterlilikleri ölçülür. Bu sınavdan en yüksek puanı alan adaylar içerisinden gerekli seçim yapılır.

Orman korucusu olma sınavı adaylar disiplinli bir çalışma sergilediği takdirde son derece kolay nitelikler taşıyor. Planlı bir çalışma sonucunda bu sınavlardan başarılı bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Orman Korucusu Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Gerekiyor?

Orman korucusu olmak için devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavında en az 70 puan almanız bekleniyor. Aynı zamanda yapılan uygulamalı sınavlarda da 100 puan üzerinden değerlendiriliyorsunuz ve bu sınavdan da 70 puan ve üstünü almanız gerekiyor.

Yorum yapın