Avukat Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Avukatlık sınavı bu mesleği icra etmek ve mesleğin gerekliliklerini yapmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Bu mesleği iyi bir şekilde yapmak için ise girmeniz gereken birtakım sınavlar ve yerine getirmeniz gereken şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getirdikten sonra siz de avukat olabilirsiniz.

Nasıl Avukat Olunur?

Avukatlık mesleğini yapmak için ilk aranan şart üniversite mezunu olmak denilebilir. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir üniversiteden mezun olmadıysanız avukat olma hakkınız bulunmaz. Bu mesleği icra etmek için ilgili üniversitelerin Hukuk fakültelerini başarılı bir şekilde bitirmiş olmanız isteniyor. Mezun olduktan sonra ise belirli bir süre staj yapmanız isteniyor. Bu staj süresi ise toplam 1 yıl olarak ifade ediliyor. Staj bitim belgesini aldıktan sonra ise gerekli yerlerde avukat olarak faaliyet gösterebilirsiniz. Aynı zamanda avukatlık ruhsatı da almalı ve bulunduğunuz bölgedeki baroya kayıt işlemi yaptırmalısınız. Bu işlemler sonucunda kutsal bir meslek olarak nitelendirilebilecek avukatlık mesleğini icra edebilirsiniz.

Avukatlık sınavı ise bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar arasında yer alıyor. Avukat olmak için belirtilen sınavı başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor.

Avukat Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Avukat olmak için girmeniz gereken belirli sınavlar bulunuyor. Eğer kurum avukatı olmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Hukuk Mesleklerine Giriş adı verilen sınavda başarı elde ederek de avukat olabilirsiniz.

Avukat olma sınavı disiplinli bir çalışma sergileyen adaylar için kolay nitelikler taşıyor. Planlı bir çalışma sonucunda siz de avukatlık mesleğini icra edebilir, toplum ve kişi haklarını savunabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Avukat Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Eğer avukat olmak istiyorsanız üniversite kazanmak için TYT ve AYT sınavlarına girerek en az 353 puan almanız gerekiyor. Kurum avukatı olmak için ise KPSS sınavında P3 türünde puan almanız talep ediliyor. Aynı zamanda bu puan türünde 70 ve üzeri bir puan almalısınız.

Yorum yapın