Öğretmen Olmak İsteyenler Hangi Sınavlara Girmeli?

Öğretmen olma sınavı bu mesleği icra etmek isteyen kişiler tarafından büyük bir ölçüde merak ediliyor. Eğer öğretmen olmak istiyorsanız birtakım sınavlara girerek talep edilen başarıyı elde etmeniz gerekiyor. Başarınız sonucunda ise öğretmen olmaya hak kazanabilirsiniz. Öğretmen olarak hem kamu hem de özel sektörde görev yapabilirsiniz.

Nasıl Öğretmen Olunur?

Eğer öğretmen olmak istiyorsanız birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu mesleği icra etmek için üniversitelerin Eğitim ya da Fen Edebiyat bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olmalısınız. 4 yıl süren eğitim sürecinin ardından ise bu mesleği yapmak için formasyon almanız talep ediliyor. Öğretmen olma sınavı çalışan adaylar için ise kolay nitelikler taşıyor denilebilir. KPSS adı verilen bu sınava girerek taban puanın üzerinde bir puan almanız isteniyor. Başarılı olduğunuz takdirde herhangi bir devlet kurumuna atanabilirsiniz.

Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız ise bu sektörde ön plana çıkmak için kendinizi aldığınız eğitimler doğrultusunda geliştirebilirsiniz. Sözleşmeli öğretmenlik yaparak da okul ya da dershanelerde çalışabilirsiniz. Kamu sektöründe çalışmaktan farkının ise bir sözleşme doğrultusunda mesleğinizi yapmanız denilebilir. Sözleşmeli öğretmenlik sürecinde sözleşmeniz tamamlandıktan sonra bulunduğunuz kurumdaki iş süreniz de biter.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Öğretmen Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Öğretmenlik mesleğini yapmanız için sınava girerek başarılı bir puan almanız gerekiyor. Eğer bir kamu kuruluşunda öğretmen olarak çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan istenen en az puan ve üstünü aldığınız takdirde başarılı sayılıyorsunuz. Sonraki aşama olarak ise puanınıza uygun olarak şehir ve bölge tercihinde bulunabiliyorsunuz. Tercihlerinizi yaptıktan sonra ise gerekli duyuruları takip etmeniz gerekiyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra devlet tarafından atamanızın yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Öğretmen olma sınavı disiplinli bir şekilde çalıştığınız takdirde başarı ile sonuçlanabilir.

Sık Sorulan Sorular

Kamu Kuruluşunda Öğretmen Olmak İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Kamu kuruluşunda öğretmenlik yapmak isteyen adaylar iki puan türüne göre değerlendirilir. Bu puan türleri P10 ve P121 olarak biliniyor. Özellikle KPSS sınavından 60 puan ve üzeri alan adaylar başarılı bir şekilde atanabiliyor denilebilir.

Yorum yapın