İş Sağlığı Uzmanı Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

İş sağlığı olma sınavı bu mesleği icra etmek ve alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Eğer bu mesleği yapmak ve meslekte uzmanlaşmak istiyorsanız ise yerine getirmeniz gereken birtakım şartlar bulunuyor. İstenen şartları yerine getirdikten sonra meslekte uzman olmaya hak kazanabilirsiniz.

Nasıl İş Sağlığı Uzmanı Olunur?

İş sağlığı uzmanı olmak için ilk olarak belirli bölümlerden mezun olma şartı bulunuyor. Eğer lise mezunuysanız bu meslekte uzman olmanız mümkün sayılmıyor. Bunun için üniversitelerin Mühendislik ve Mimarlık fakültelerini, Fizik, Kimya ya da Biyoloji bölümlerini, İş Sağlığı ve Güvenliği lisans ve ön lisans bölümlerini tercih edebilirsiniz. Mezuniyetinizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise bu meslek ile ilgili eğitimler almaya başlayabilirsiniz. Bu eğitimler ise kurs ve sertifika programlarını bünyesinde barındırıyor.

Alabileceğiniz ilk eğitim ise İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi olarak biliniyor. Aynı zamanda bu meslekte uzman olmak için belirlenen şekilde kursa gitmeniz ve kurs derslerinizi de başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. İş sağlığı olma sınavı aşaması ise kursunuzu doğru bir şekilde tamamladıktan sonra başlıyor ve gireceğiniz bir adet sınavdan oluşuyor.

İş Sağlığı Uzmanı Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

İş sağlığı uzmanı olmak için belirli bir süre eğitim alma şartı bulunuyor. Teorik ve pratik derslerden oluşan bu eğitim toplam 180 saatlik bir programı kapsıyor. Kursunuzu başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise alanınızda uzmanlaşmak için yazılı bir sınava girmeniz talep ediliyor. Yazılı sınavı şartlara uygun şekilde geçtiğiniz takdirde sertifikanızı alabilir ve iş sağlığı uzmanı olmaya hak kazanabilirsiniz.

İş sağlığı olma sınavı adaylar için son derece kolay nitelikler taşıyor. Planlı ve disiplinli bir çalışma sonucunda bu sınavda başarı elde etmeniz mümkün.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

İş Sağlığı Uzmanı Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

İş sağlığı uzmanı olmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ÖSYM bünyesinde yapılan sınavda en az 70 puan ve üzerini almanız gerekiyor. İstenen puanı elde eden adaylar ise meslek alanında uzman olarak nitelendiriliyor.

Yorum yapın