Fizyoterapist Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Fizyoterapist olma sınavı bu mesleği icra etmek isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak konusu niteliği taşıyor. Kolay bir meslek olmayan fizyoterapistliği yapmak için ise adayların yerine getirmesi gereken birtakım yükümlülükleri bulunuyor. Bu şartları karşıladığınızı düşünüyorsanız siz de fizyoterapist olabilirsiniz.

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Fizyoterapist olmak için her meslek grubundan olduğu gibi birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu meslek için aranan ilk şart ise adayların üniversite mezunu olması. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız ne yazık ki fizyoterapist olmanız mümkün değil. Bunun için ise üniversitelerin 4 yıl boyunca eğitim veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekir.

Mezun olduktan sonra ise bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz. Fizyoterapist olma sınavı da bu mesleği icra etmek için aranan şartlar arasında denilebilir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra bu sınavdan da başarılı bir sonuç almalısınız. Dilerseniz özel sektörleri tercih ederek bu alanda da faaliyet gösterebilirsiniz.

Fizyoterapist Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Fizyoterapist olmak için ilk olarak bir üniversiteye yerleşmeniz gerekiyor. İstenen şarta göre üniversite sınavının iki oturumuna da girmeli ve YKS oturumunun sayısal türünde bir puan almalısınız. Belirlenen puanı aldıktan sonra üniversiteye yerleşmeye hak kazanabilirsiniz. Üniversite eğitiminizden sonra ise eğer bir devlet kurumunda çalışıyor iseniz KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan yeterli puan aldığınız takdirde tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz.

Devlette çalışmak istemeyen adaylar ise şanslarını özel sektörde deneyebilir. Özel sektörde ön plana çıkmak ve tercih edilmek için eğitiminiz dışında da kendinizi geliştirebilirsiniz. Fizyoterapist olma sınavı kişiler disiplinli bir çalışma gösterdiği takdirde oldukça kolay nitelikler taşıyor. Planlı bir çalışmanın ardından bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Fizyoterapist Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Fizyoterapist olmak için devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavında P3 türünde en az 80 puan almanız gerekiyor. Üniversite sınavı için ise bu puanların en düşük 171 ve en yüksek ise 360 olduğu söylenebilir.

Yorum yapın