Nasıl Serbest Muhasebeci Olunur? Serbest Muhasebeci Ne İş Yapar?

Serbest muhasebeci olmak isteyen kişilerin birtakım aşamalardan geçmesi gerekiyor. Bunun için eğitiminizi tamamladıktan sonra ilgili sınavlara girerek başarılı bir sonuç almalısınız. Staj şartını da başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra meslek hayatına kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Serbest Muhasebeci Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak üniversite okuma şartını uygun bir şekilde yerine getirmelisiniz. Bunun için ise ilgili üniversitelerde yer alan Muhasebe, İktisat, Hukuk, Maliye ve İşletme gibi bölümlerden birini okumayı tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde lisans eğitimi almadıysanız ne yazık ki bu mesleği icra etmeniz mümkün olmaz.

Serbest muhasebeci olmak için gerekli eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen sınava girmeli ve bu sınavda başarılı bir sonuç elde etmelisiniz. Aynı zamanda bu mesleği yapmak için ilgili kurumlarda üç yıl boyunca staj da yapmalısınız. Staj yaptığınız kurumda kendinizi kanıtlayarak dilerseniz bu kurumda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Serbest Muhasebeci Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Serbest muhasebecilerin faaliyet gösterdikleri kurumda yerine getirmeleri gereken çeşitli görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Müşteri ile doğru iletişimi kurmak.
  • Gerekli finansal kayıtları müşteriler için tutmak.
  • Finansal işlemler için tablo hazırlamak.
  • Vergi konusunda istenen faaliyetleri yürütmek.
  • Müşterilere danışmanlık hizmeti vermek.

Serbest muhasebeci olmak bu tür yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler finansal konular ile ilgilendiği için hata paylarının çok düşük olması gerekir. Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız finansal işlemlerde hızlı ve pratik eylemler sergilemelisiniz. Bu şartlar altında mesleğinizi iyi bir şekilde yapmanız mümkün olur.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Serbest Muhasebeci Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak üniversiteye giriş sınavında istenen puanı elde etmelisiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Serbest Muhasebeci sınavında başarılı bir puan almanız gerekiyor. Sonrasında iş başvurusunda bulunduğunuz kurumlar tarafından da çeşitli mülakatlara girmeniz istenebilir.

Yorum yapın