Nasıl Toksikolog Olunur? Toksikolog Ne İş Yapar?

Toksikolog olmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken çeşitli adımlar bulunur. Bunun için ilk olarak istenen eğitim şartlarını yerine getirdikten sonra mesleğin getirdiği sınav şartlarına da uyum göstermeniz gerekir. Uygun koşullar altında başarılı bir şekilde meslek hayatınıza başlayabilirsiniz.

Toksikolog Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversite mezunu olma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Tıp, Kimya, Biyoloji ya da Farmakoloji bölümlerinden mezun olmayı tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız bu mesleği icra etmeniz mümkün olmaz.

Toksikolog olmak için mezuniyet sonrasında kişiler ilgili sınava girerek yeterli puanı almalıdır. Ardından başarılı bir şekilde doktoranızı tamamlamak için adım atabilirsiniz. Aldığınız çeşitli eğitimler ile özgeçmişinizi doldurabilir ve donanımlı biri haline gelebilirsiniz. Bu alanda hayvanlar, insanlar ya da bitkiler üzerinde inceleme yaparak faaliyet göstermeyi tercih edebilirsiniz.

Toksikolog Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Toksikologların faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Zehirlenme vakalarını analiz etmek.
  • Dokular üzerinde araştırma yapmak.
  • Canlılara zarar veren maddeleri incelemek.
  • İnsan zehirlenmelerinde tedavi yöntemini belirlemek ve uygun tedaviyi uygulamak.
  • Hayvan zehirlenmeleri üzerinde faaliyet göstermek.
  • İş sağlığı ve hijyen konularında gerekli birimlere eğitimler vermek.

Toksikolog olmak görüldüğü üzere bu tür yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Bu meslek alanında çalışan kişiler genel itibari ile tüm canlılar üzerinde incelemeler yaparak zehirlenme vakalarını analiz ediyor. Bu mesleğe ait hangi branş üzerinde çalışmak istediğinizi belirlemenizde ise büyük bir fayda var.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Toksikolog Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında sayısal alanda istenen puanı elde etmelisiniz. Sonrasında ise ALES sınavına girerek başarılı bir sonuç almanız gerekiyor. Eğer devlet kurumlarında faaliyet göstermek istiyorsanız ise KPSS sınavına girmeli ve tercihlerinizi yapmalısınız. Özel sektörde çalışmak isteyen kişiler ise birtakım mülakatlara tabi tutulabilir.

Yorum yapın