Nasıl Bilgisayar İşletmeni Olunur? Ne İş Yapar?

Bilgisayar işletmeni olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl ilerlediğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği yapmak için almanız gereken birtakım eğitimler ve sertifikalar bulunuyor. İstenen şartları tamamladıktan sonra bu mesleği yapmaya başlayabilir, sizden istenen yetkinlikleri yerine getirebilirsiniz.

Bilgisayar İşletmeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak istiyorsanız üniversitelerin fakültelerinde yer alan Bilgisayar Programcılığı bölümünde eğitim almanız ve eğitiminizi başarı ile tamamlamanız gerekiyor. Bu sayede üniversite mezunu olarak bu mesleği yapmanız mümkün olur. Aynı zamanda lise mezunuysanız da bilgisayar işletmenliği yapabilirsiniz. Bu aşama için ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kurslara katılmalı ve kursunuzu tamamlamalısınız. Kursu tamamladıktan sonra size verilen sertifika sayesinde bu mesleği yapmanız da mümkün.

Bilgisayar işletmeni olmak için eğitimlerinizi tamamladıktan sonra eğer devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen sınava girmeniz gerekiyor. Bu sınavda istenen puanı alan kişiler başarılı olarak nitelendiriliyor. Sınav şartlarını da sağladıktan sonra bilgisayar işletmenliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayar İşletmeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Birçok kurumda faaliyet gösteren bilgisayar işletmenlerinin yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar şu şekildedir;

  • Bilgisayarların ve diğer teknik aletlerin bakımını sağlamak.
  • Sistemde arıza meydana geldiği taktirde bu sorunu çözmek.
  • Bilgisayar ile ilgili tüm süreçleri yönetmek.
  • Çeşitli belge ve evrakları kayıt altına almak.
  • Bilgisayar donanımını gerekli zamanlarda güncellemek.

Bilgisayar işletmeni olmak için birçok teknik detaya hakim olmalı ve disiplinli bir çalışma sergilemelisiniz. Aynı zamanda bilgisayarların teknik özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Gerektiği zamanlarda ekip çalışmasına uyum göstererek bu mesleği iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Bilgisayar İşletmeni Olmak İçin Hangi Sınava Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için isteğe bağlı olarak ilk olarak üniversiteye giriş sınavını kazanmanız gerekiyor. Eğer sertifika almak istiyorsanız ise kurs sonunda girdiğiniz sınavda sözlü ve yazılı olarak başarı elde etmelisiniz. Devlet kurumunda faaliyet göstermek için ise KPSS sınavına girmeli ve en az 70 puan almalısınız. İstenen puanı aldıktan sonra tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atamanızın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın