Medikal Fizik Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Medikal fizik uzmanı olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl işlediğine dair bilgi sahibi olmak istiyor. Bu meslek grubunda uzman olabilmeniz için çeşitli eğitimler almanız ve bu eğitimleri başarı ile tamamlamanız gerekiyor. İstenen tüm şartları sağladıktan sonra bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Nasıl Medikal Fizik Uzmanı Olunur?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak üniversite okuma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerde Fizik, Fizik Mühendisliği ve Nükleer Enerji Mühendisliği bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz. Dört yıl süren eğitiminizi başarı ile tamamladıktan sonra ise medikal fizik alanında yüksek lisans yapmanız gerekiyor.

Medikal fizik uzmanı olmak için sonrasında uzmanların denetiminde bir yıl boyunca ilgili kliniklerde görev almanız gerekiyor. Görevinizde bir yılı tamamladıktan sonra ise uzman olmaya hak kazanabilirsiniz. Birçok farklı sağlık kuruluşunda kolay bir şekilde faaliyet gösterebilirsiniz.

Medikal Fizik Uzmanı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Medikal fizik uzmanlarının faaliyet gösterdikleri alanda başarılı olmak için yerine getirmesi gereken çeşitli görev ve sorumluluklar bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda bilgi sahibi olmak.
  • Doktorlar ile kordineli bir şekilde çalışmak.
  • Doktorların talimatlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmek.
  • Hastalara uygulama yapacağı ilaçların dozunu belirlemek.
  • Gerektiği zamanlarda çeşitli eğitimler vermek.
  • Kullanılan cihazların bakımını ve temizliğini üstlenmek.
  • Hasta dışındaki kişilerin radyoaktif faktöründen etkilenmesini önlemek.

Görüldüğü üzere medikal fizik uzmanları hastanelerde görevlerini yerine getiriyor. Medikal fizik uzmanı olmak istiyorsanız ilk olarak sağlık alanına ilginiz olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Gerektiği zamanlarda disiplinli davranmalı ve ekip çalışmasına da yatkın olmalısınız. Ayrıca bu mesleği yapmak isteyen kişiler çalıştıkları alandaki tüm güncel faaliyetleri de takip etmelidir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Medikal Fizik Uzmanı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak kişilerin üniversiteye giriş sınavında başarı elde etmesi gerekiyor. Mezun olduktan sonra ise yüksek lisans eğitiminiz için de belirli bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra çalışma göstereceğiniz sağlık kurumları sizden çeşitli mülakatlara katılmanızı isteyebilir.

Yorum yapın