Nasıl Proje Müdürü Olunur? Proje Müdürü Ne İş Yapar?

Proje müdürü olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl ilerlediğini büyük ölçüde merak ediyor. Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız birtakım eğitimler almalı ve istenen şartları yerine getirmelisiniz. Uygun koşulları sağladıktan ve başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Proje Müdürü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak üniversite eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Eğitiminiz için ilgili üniversitelerin Mühendislik bölümlerinde okumayı tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız ve bu bölümlerden herhangi birinde eğitim almadıysanız bu mesleği yapmanız mümkün olmuyor. Toplam dört yıl süren eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

Proje müdürü olmak için mezun olduktan sonra ise PMP adı verilen sertifikayı almak için adım atmalısınız. Aldığınız eğitimleri başarıyla geçtikten sonra bu sertifikayı almaya hak kazanabilirsiniz. Sonrasında birtakım eğitimler ile de kendinizi geliştirdikten sonra özel sektörde iş bulmanız mümkün. Özel sektörde tercih sebebi olmak için tecrübe düzeyinizi artırabilir ve özgeçmişinizi zengin bir hale getirebilirsiniz.

Proje Müdürü Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Proje müdürlerinin çalıştıkları kurum özelinde yerine getirmesi gereken birçok görev ve sorumluluk bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Tüm proje süreçlerini yakından takip etmek.
  • Projeyi yürüten birimler ile irtibat halinde olmak.
  • Toplantılara katılarak gerekli kararları vermek.
  • Proje içerisindeki fayda ve riskleri tespit etmek.
  • Projenin sahip olduğu hedefleri belirtmek.
  • Projenin uyumlu olup olmadığına karar vermek.

Proje müdürü olmak bu görev ve sorumlulukları eksiksiz şekilde yapmaktan geçiyor. Eğer bu mesleği iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız ekip çalışmasına uyumlu olmalı ve kriz anlarını etkili bir şekilde yönetmeyi bilmelisiniz. Eğer bu yetkinlikleri karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız bu mesleği tercih etmeniz gerekir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Proje Müdürü Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak üniversiteye giriş sınavında sayısal puan türünde başarı elde etmeniz ve üniversiteye yerleşmeniz gerekiyor. Sonrasında ise mezuniyetinizin ardından çalışmak istediğiniz kurumlara başvurarak gerekli mülakatlara girebilirsiniz. Mülakatları olumlu bir şekilde geçen adaylar ise başarılı olarak nitelendirilebilir.

Yorum yapın