Optisyen Nasıl Olunur? Optisyen Ne İş Yapar?

Optisyen olmak için kişilerin yapması gereken birkaç adım bulunuyor. İlk adım olarak sizden istenen eğitim şartlarını başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ise bu mesleği yapmak için birtakım yetkinliklere sahip olmalı ve bu mesleği layığıyla yapmalısınız.

Optisyen Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak üniversite eğitimi alma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Lise mezunuysanız ve daha önce üniversitede eğitim görmediyseniz bu mesleği icra etmeniz mümkün olmuyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Optisyenlik bölümünü okumayı tercih edebilirsiniz. İki yıl sürecek olan eğitiminizi başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekiyor.

Optisyen olmak için bu adımları tamamladıktan sonra optisyenlik yapmaya hak kazanabilirsiniz. Birçok optik işletmesine başvuruda bulunabilir ve kendinizi geliştirerek bu işletmelerde tercih sebebi haline gelebilirsiniz. Bazı işletmeler size tecrübe düzeyinizi ve eğitim aldığınız kurumu sorabilir.

Optisyenlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Optisyenlerin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Lens, güneş gözlüğü, numaralı gözlük gibi ürünlerin satışını gerçekleştirmek.
  • Müşterilere gözlük ve çerçeve seçiminde yardımcı olmak.
  • Gerektiği zamanlarda gözlükler üzerinde düzenlemeler yaparak müşteriye uygun hale getirmek.
  • Müşterilere gözlük ve bakımı hakkında bilgi vermek.
  • Müşterilere lens hakkında bilgi vermek ve talep üzerine lensi müşteriye takmak.
  • Müşterilerden gerekli ödemeleri almak.
  • İşletme içerisindeki ürünlerin düzenini sağlamak.

Görüldüğü üzere optisyen olmak bu yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız gözlük türleri ve lensler hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu mesleği iyi bir şekilde yapabileceğinize inanıyorsanız sizden istenen adımları tamamlamaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu mesleği icra ederken başka bir meslek sahibi olmamanız ve reçetesiz bir şekilde gözlük satışı yapmamanız gerekiyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Optisyen Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleğe sahip olmak için ilk olarak üniversiteye giriş sınavında TYT oturumunda istenen puanı elde etmeniz gerekiyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra ise ilgili işletmelere iş başvurusunda bulunabilir, gerekirse mülakatlara da tabi tutulabilirsiniz.

Yorum yapın