Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Kule vinç operatörü olmak isteyen adaylar bu sürecin nasıl işlediğini merak ediyor. Bu mesleği icra etmek için almanız gereken eğitimin yanı sıra çeşitli kurslara katılmanız ve bu kurslarda da başarılı olmanız gerekiyor. Şartları uygun bir şekilde sağladıktan sonra bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Kule Vinç Operatörü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yerine getirmek için adayların ilk olarak en az ilkokul mezunu olma şartını yerine getirmesi gerekiyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız sonrasında ise 18 yaşını doldurduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ilgili kurslara kaydolmanız gerekiyor. Kurs bünyesindeki tüm derslere düzenli bir şekilde katılmanızda fayda var.

Kule vinç operatörü olmak için sonrasında ise kurs sonunda girdiğiniz sınavdan başarılı bir sonuç almalısınız. Başarınızın karşılığında aldığınız sertifika ile bu mesleği yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. Kule vinç operatörleri birçok inşaat alanında kolay bir şekilde faaliyet gösteriyor. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ilgili şirketlere başvuruda bulunarak kule vinç operatörü olabilirsiniz.

Kule Vinç Operatörü Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren kule vinç operatörlerinin yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde listelenebilir;

  • İş sağlığı ve iş güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak.
  • Faaliyet gösterdiği vincin gerekli kontrollerini yapmak.
  • Yükleri taşımak.
  • Tüm çalışanların kayıtlarını tutmak.
  • Esnek çalışma saatlerine ayak uydurmak.
  • Çalışırken el ve göz kordinasyonunu iyi bir şekilde ayarlamak.

Kule vinç operatörü olmak isteyen kişilerin ilk olarak disiplinli bir çalışma düzenine sahip olması gerekir. Aynı zamanda bu kişiler fiziksel olarak da belirli bir düzeyde olmalı ve ekip çalışması içinde uyum göstermelidir. Ayrıca bu mesleği yapmak isteyen erkek adayların askerlik görevini de tamamlamış olması bekleniyor. Kule vinç operatörleri bulundukları alanda vinç kullanımı yaparak çeşitli inşaat faaliyetlerini yürütüyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Kule Vinç Operatörü Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız reşit olduktan sonra ilgili kursa yazılmalı ve kurs sonunda tabi tutulduğunuz sınavdan başarılı bir puan almalısınız.

Yorum yapın