Nasıl Puantör Olunur? Puantör Ne İş Yapar?

Puantör olmak isteyen kişiler bu süreçte ne yapmaları gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği yapmak için yerine getirilmesi gereken şartların son derece kolay nitelikler taşıdığını söylemek doğru olur. Eğer iyi bir şekilde görevinizi yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız bu mesleği tercih etmeniz gerekir.

Puantör Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için herhangi bir eğitim şartının bulunmadığı rahatlıkla söylenebilir. Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız çeşitli eğitimler ile kendinizi geliştirebilir ve tercih sebebi haline gelebilirsiniz. Ancak çalışmak istediğiniz kuruma bağlı olarak bazı durumlarda eğitim seviyeniz de dikkate alınabilir.

Puantör olmak ve bu mesleği iyi bir şekilde yapmak için kişilerin belirli konularda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olması gerekir. Bu sayede puantör mesleğini layığıyla yapabilirsiniz. Bu mesleği icra etmeyi tercih eden kişiler birçok şirketin farklı departmanlarında kolay bir şekilde iş bulabilir. Aldığınız ekstra eğitimler ile kendinizi ön planda tutabilir ve şirketlerde aranan kişi olabilirsiniz.

Puantörlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Puantörlerin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmesi gereken kapsamlı görev ve sorumlulukları bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde basitçe listelenebilir;

  • Personeller ile ilgili detayları kaydetmek.
  • Gerektiği zamanda çalışma planı oluşturmak.
  • Puantaj defterlerine gerekli tüm bilgileri yazmak.
  • Personellerin iş giriş ve çıkış saatlerini gözlemlemek.
  • İşe geç kalan personelleri gerektiğinde üst birimlere bildirmek.
  • Personellerin faaliyetlerini kontrol etmek.
  • Personel bilgilerinin kaydını tutmak.
  • Personellerin izin hakları ile ilgili düzenlemeler yapmak.

Görüldüğü üzere puantörler genel olarak çalıştığı şirketin personellerinden görevli olan kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Puantörler her türlü hizmet veren şirketlerde kolaylıkla faaliyet gösterebiliyor. Eğer bu sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yapabileceğinize inanıyorsanız puantör olmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu mesleğin istediği koşullar son derece basit özellikler taşıyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Puantör Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için kişilerin herhangi bir sınava girme şartı bulunmuyor. İsteğe bağlı olarak çeşitli eğitimler ile kendinizi geliştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede özel sektörde iş bulma imkanınız daha fazla olabilir.

Yorum yapın