Biyokimya Teknikeri Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Biyokimya teknikeri olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen adaylar tarafından büyük bir merak konusu. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler devlet özelinde çalışabileceği gibi dilerse özel sektörde de faaliyet gösterebiliyor. Biyokimya teknikeri olmak için bazı yeterliliklere sahip olmanız isteniyor.

Nasıl Biyokimya Teknikeri Olunur?

Biyokimya teknikeri olmak için her meslek grubunda olduğu gibi birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. İlk olarak ilgili üniversitelerin 2 yıl eğitim veren bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olmalısınız. Bu bölümlerin ise Biyokimya Teknikerliği, Laboratuvar Teknolojisi, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Patoloji Laboratuvar Teknikleri olduğu söylenebilir.

Eğitiminiz tamamlandıktan sonra ise birkaç ay süren bir staj programına katılmanız gerekir. Stajınızı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra da bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca biyokimya teknikeri olma sınavı aşamasını da başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Biyokimya Teknikeri Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Biyokimya teknikeri olmak için ilk olarak üniversiteyi kazanmanız gerekiyor. Bunun için ise yalnızca TYT sınavına girerek istenen puanı ve üstünü almalısınız. Üniversiteyi kazandıktan ve eğitiminizi bitirdikten sonra ise devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz ve istenen başarıyı elde etmeniz lazım. Sonrasında tercihlerinizi yaparak devlet tarafından atamanızın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz. Dilerseniz bu mesleği özel bir sektörde de icra edebilirsiniz. Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız çeşitli eğitimler alarak kendinizi bu meslek özelinde büyük bir ölçüde geliştirebilirsiniz.

İyi bir biyokimya teknikeri olmak için ise biyokimya teknikeri olma sınavı şartının yanı sıra aynı zamanda ekip çalışmasına yatkın olmanız, herhangi bir göz kusurunuzun bulunmaması ve uzun süre ayakta kalmaya meyilli olmanız gerekiyor. Sahip olmanız gereken bu nitelikler özellikle kamu kuruluşu dışındaki özel sektörlerde büyük ölçüde ön plana çıkmanızı sağlıyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Biyokimya Teknikeri Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için üniversite sınavının TYT bölümünden en az 228 puan almanız talep ediliyor. Aynı zamanda devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavında ise en az 70 puan ve üstü alarak bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Yorum yapın