KPSS Olmadan Memur Olunur mu?

KPSS olmadan memur olmak günümüz şartlarında oldukça mümkün. Bazı kamu ve kuruluşlarda çalışmak için herhangi bir şekilde KPSS sınavına girmenize gerek kalmıyor. Bu imkandan yararlanmak içinse birtakım yeterlilikleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu sayede belirlenen iş yerlerinde sınavsız giriş ile çalışabilirsiniz.

KPSS Sınavına Girmeden Nasıl Memur Olunur?

KPSS olmadan memur olmak için ilk olarak bu imkanın hangi şartlar altında sunulduğunu bilmeniz gerekir. Bu fırsat her alımda ya da her pozisyonda yararlanabileceğiniz bir durum değil. Bu durum yerleşeceğiniz pozisyona ve yapacağınız işe göre değişiklik gösteriyor. Bazı durumlarda ise KPSS puanınıza bakılmıyor ancak deneyiminize, özgeçmişinize ya da mezun olma durumunuza bakılıyor. Bu imkandan yararlanmak için gerekli yerlerde yapılan duyuruları düzenli bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Sözleşmeli personel olarak da KPSS sınavına girmeden devlet kurumlarında çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun için gerekli haberleri ve duyuruları takip etmeniz gerekir. Acil personele ihtiyaç duyan kuruluşlar çoğunlukla herhangi bir şekilde KPSS puanı aramadan alım yapar.

Devlette Çalışan İşçi Maaşları Ne Kadar? Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

KPSS Olmadan Memur Olma Şartları Nelerdir?

KPSS olmadan memur olmak için belirtilen şartları sağlıyor olmalısınız. Genel olarak KPSS puanı aranmadan alım yapan kurumlar daha önce özel bir sektörde çalışıp çalışmadığınıza dikkat ediyor. Eğer daha önce özel bir sektörde faaliyet gösterdiyseniz sınavsız bir şekilde işe alımınız daha kolay hale geliyor. Bunun yanı sıra yüksek lisans ya da doktora yapan kişiler de bu konuda bir adım öne çıkıyor.

Eğer fiziksel bir engele sahipseniz ve çalışabilecek yeterliliğiniz varsa da KPSS sınavına girmeden memur olma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Devlet bu gibi durumlarda büyük ölçüde istisna gösteriyor. Eğer meslek yüksekokulundan ya da herhangi bir lisanstan mezun olduysanız da bu imkandan faydalanabilirsiniz. Sektör içinde sahip olduğunuz deneyimin fazla olması ya da özel bir uzmanlık alanına sahip olmanız da sınavsız alımınızı büyük bir ölçüde kolaylaştırıyor denilebilir.

Sık Sorulan Sorular

KPSS Olmadan Memur Olmak Geçici Midir?

Sınavsız alım yapan bir kurumda çalışmanız geçici olabileceği gibi uzun yıllar kalıcı da olabilir.

 

 

Yorum yapın