Özel Harekat Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Özel harekat olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından büyük bir ölçüde merak ediliyor. Bu mesleği yapmak için ise birtakım yerine getirilmesi gereken şartlar bulunuyor. Aynı zamanda çeşitli sınavlarda da istenen başarıyı elde etmeniz gerekiyor. Tüm bunların sonunda polis özel harekat olabilirsiniz.

Nasıl Özel Harekat Olunur?

Özel harekat olmak için ilk aranan şart kişilerin Polis Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim görmesi ve başarılı bir şekilde mezun olması gerekir. Bunun için ise adayların üniversite sınavında iki oturumlu sınavın ikisine de girmesi gerekir. Mezun olduktan sonra özel harekat olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sonucunda gerekli sınavlardan da başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. Bu sınavları ve mülakatları tamamladıktan sonra özel harekat olmaya hak kazanabilirsiniz.

Özel harekat olma sınavı için disiplinli bir çalışma gösterdiğiniz takdirde başarılı olabilirsiniz. Başarınız sonucunda bu kutsal mesleği icra edebilirsiniz. Özel harekat mesleğini icra eden kişilerin ise bölge ve zaman esnekliği açısından zorluk yaşadığı söylenebilir.

Özel Harekat Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Özel harekat mesleğini icra etmek için geçmeniz gereken iki tür sınav bulunuyor. Bu sınavlar ise mülakat ve fiziki yeterlilik olarak ikiye ayrılıyor. Fiziki yeterlilik sınavını geçmek için size özel hazırlanan parkuru geçmeniz gerekiyor. Parkur içerisinde lastik üzerinden atlama, takla atma, sıçrama gibi aktiviteler yer alıyor. Bu sınavı belirli bir sürede başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra ise sözlü mülakata girmeniz talep ediliyor. Sözlü mülakatı da geçtikten sonra özel harekat olmanız için herhangi bir engel kalmıyor.

Özel harekat olma sınavı adaylar için kolay nitelikler taşıyor denilebilir. Sizden istenen şartları sağladığınız takdirde tabi tutulduğunuz sınavlardan sonra siz de özel harekat olabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Özel Harekat Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Özel harekat olmak için belirlenen fiziki yeterlilik sınavında erkek adaylar 40 saniyeden az bir sürede, kadın adaylar ise 45 saniyeden daha az bir sürede parkuru tamamlamalıdır. Bu şartı yerine getiren her aday sınavdan 100 tam puan alır.

Yorum yapın