Nasıl Risk Uzmanı Olunur? Risk Uzmanı Ne İş Yapar?

Risk uzmanı olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. İyi bir eğitime sahip olma şartı bulunan risk uzmanlığında yerine getirilmesi gereken birtakım görev ve sorumluluklar da mevcut. Bu meslek için belirlenen sınavlara girerek başarılı bir sonuç elde etmeniz isteniyor.

Nasıl Risk Uzmanı Olunur?

Risk uzmanı olmak için adaylardan ilk olarak iyi bir üniversite eğitimi alma şartı isteniyor. Eğer lise mezunuysanız ve üniversite okumadıysanız bu mesleği yapmanız ne yazık ki mümkün değil. Risk uzmanlığı için ilgili üniversitelerin Mühendislik ve Teknik Eğitim fakültelerinden mezun olmanız gerekiyor. Ayrıca bazı üniversitelerde yer alan İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü de bu mesleği yapmak için tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra üniversitelerin Sigortacılık ile ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler de risk uzmanı olabiliyor.

Sonrasında ise bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikasına sahip olması gerekiyor. Üniversite mezunu olduktan sonra ise yüksek lisans yaparak bu meslekte uzmanlık sıfatına sahip olabilirsiniz. Bunun için ise risk uzmanı olma sınavı şartını yerine getirmeniz gerekiyor.

Risk Uzmanı Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Risk uzmanlarının mesleklerini iyi bir şekilde yapması için yerine getirmesi gereken görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

  • Çalıştığı kurumun finansal sıkıntı yaşamasını engellemek.
  • Kurumun tüm finansal durumlarını takip ve kontrol etmek.
  • Karşılaşılan finansal bir krizde hızlı şekilde çözüm üretmek.
  • İstenen finansal raporları gerekli kişilere ulaştırmak.
  • Finansal işlev için gerekli stratejileri geliştirmek.
  • Geliştirdiği stratejileri kurum içinde hayata geçirmek.

Eğer bu görev ve sorumlulukları uygun şekilde yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız risk uzmanı olma sınavı aşamasını da tamamlayarak bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz. Risk uzmanları birçok farklı kurum ve kuruluşta kolay bir şekilde faaliyet gösterebilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Risk Uzmanı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Risk uzmanı olmak için ilk olarak üniversite sınavına girerek istenen puanı elde etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girerek bu sınavda da başarılı bir sonuç almanız bekleniyor.

Yorum yapın