Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Radyoterapi olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Radyoterapi teknikeri olmak ise birtakım görev ve sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda bu mesleği yapmak için istenen sınavları da başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Nasıl Radyoterapi Teknikeri Olunur?

Eğer radyoterapi teknikeri olmak istiyorsanız Sağlık Meslek Yüksekokulları bünyesinde 2 yıl süren bir Radyoterapi ve Radyoloji eğitimi alabilirsiniz. Eğer bu alanda daha gelişmiş birisi olmak istiyorsanız ise eğitiminizi üniversite okuyarak da bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. Gerekli eğitimlerinizi tamamladıktan sonra eğer devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız ilgili sınava girerek yeterli puanı almanız gerekiyor. Radyoterapi olma sınavı planlı bir çalışma sergilediğiniz takdirde kolay nitelikler taşıyor.

Eğer özel sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız ise kendinizi birtakım eğitimlerle geliştirerek bu sektörde ön plana çıkabilirsiniz. Özel sektörde tercih edilmek için bilgi birikiminiz ve tecrübe düzeyiniz büyük bir önem taşıyor. Kendinizi meslek alanında geliştirdikten sonra özel sağlık kuruluşlarında kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Radyoterapi Teknikerinin Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Radyoterapi teknikerleri genellikle doktorların talimatları sonucunda faaliyetlerini yürüten kişiler olarak biliniyor. Bu kişiler gerektiğinde hastalar ile ilgilenerek vücutlarının filmini çekme görevini üstlenir. Radyoterapi teknikerlerinin sorumlulukları basit olarak şu şekilde listelenebilir;

  • Hastaların vücutlarının filmini çekme işlemini yapmak.
  • Tedavi görecek hastalar için gerekli olan cihazları hazırlamak.
  • Hastaya doktor talimatı ile ışın tedavisi uygulamak.
  • Kanser hastaları için istenen tomografileri çekmek.
  • Tüm cihazların gerekli bakımını yapmak.
  • Hastaların gerekli takiplerini gerçekleştirmek.
  • Film ve tomografi sonuçlarını doktora iletmek.

Eğer bu görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız radyoterapi olma sınavı aşamasını da başarılı bir şekilde tamamlayarak bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz. Radyoterapi teknikerleri özel ya da devlet olmak üzere çeşitli hastanelerde faaliyet gösterebilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Radyoterapi Teknikeri Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer devlet kurumunda çalışan bir radyoterapi teknikeri olmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan etkili bir sonuç aldığınız takdirde ise tercihlerinizi gerçekleştirebilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın