Nasıl Kontrol ve Otomasyon Teknikeri Olunur? Kontrol ve Otomasyon Teknikeri Ne İş Yapar?

Kontrol ve otomasyon teknikeri olmak isteyen kişiler hangi adımları takip etmesi gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği yapmak için kişilerin birtakım eğitimler alması ve girdikleri sınavlarda başarılı olması bekleniyor. İstenen şartları yerine getirdikten sonra bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Kontrol ve Otomasyon Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişiler teknik liselerde yer alan Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümünde okumayı tercih edebilir. Aynı zamanda bunun için meslek yüksekokullarında bulunan Elektrik Elektronik, Endüstriyel Otomasyon ya da Kontrol ve Otomasyon bölümlerini de tercih edebilirsiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra bu mesleği icra etmek için adım atmaya başlayabilirsiniz.

Eğer devlet kurumunda faaliyet göstermek istiyorsanız ilgili sınava girerek yeterli puanı almanız gerekir. Özel sektörde çalışmak isteyen kişiler ise çeşitli eğitimlerle kendini geliştirerek donanımlı bir hale gelebilir. Böylece bu sektör bünyesinde ön plana çıkabilirsiniz.  Kontrol ve otomasyon teknikeri olmak bu tür aşamalardan geçiyor.

Kontrol ve Otomasyon Teknikeri Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kontrol ve otomasyon teknikerlerinin mesleğini iyi bir şekilde yapmak için yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Kullanılan cihazların montajını ve gerekli bakımlarını yapmak.
  • Cihazlarda oluşan istenmeyen arıza sorunlarını çözmek.
  • Otomasyon değişim süreci aşamasında faaliyet göstermek.
  • Gerekli teknik bilgiye sahip olmak.
  • Sistemlerin devreye girmesinde gerekeni yapmak.
  • Gerektiğinde bilgisayar aracılığı ile teknik çizimler yapmak.

Kontrol ve otomasyon teknikeri olmak isteyen kişilerin bu yetkinliklere sahip olması gerekir. Bunun için ise kişiler teknik bilgiye sahip olmalı ve ekip çalışmasına yatkın hareketler sergilemelidir. Aynı zamanda bu kişilerin kriz anında hızlı sorun çözme yetenekleri de olmaldır.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Kontrol ve Otomasyon Teknikeri Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için kişiler liseden mezun olduktan sonra yüksekokul eğitimi almak için dilerse sınava girebilir. Mezun olduktan sonra ise devlet kurumunda çalışmak için kişiler devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girerek yeterli puanı aldığı taktirde atamasını gerçekleştirebilir. Özel sektörde çalışmak isteyen kişiler ise çeşitli mülakatlara tabi tutulabilir.

Yorum yapın