Nasıl Kilit Müşteri Yöneticisi Olunur? Kilit Müşteri Yöneticisi Ne İş Yapar?

Kilit müşteri yöneticisi olmak isteyen kişilerin ilk olarak belirlenen eğitim şartlarını tamamlaması gerekir. Sonrasında ise uygun şartları sağlayan kişiler iş bulma sürecine başlayabilir. Bu noktada kişilerin kendini büyük ölçüde geliştirmesi ve tercih sebebi haline gelmesi büyük önem taşır.

Kilit Müşteri Yöneticisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yerine getirmek isteyen kişilerin ilk adım olarak üniversite mezunu olma şartını yerine getirmesi gerekir. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan İşletme, Pazarlama, Halkla İlişkiler ve İktisat bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız ne yazık ki bu mesleği yapmanız mümkün görünmüyor. Aynı zamanda dileyen kişiler bu meslek alanında gerçekleşen sertifika programlarına da katılabilir.

Kilit müşteri yöneticisi olmak isteyen kişiler eğitimlerini tamamladıktan sonra birçok şirkette faaliyet gösterebilir. İşe alım sürecinde ön plana çıkmak istiyorsanız aldığınız ekstra eğitimler ile kendinizi bu mesleğe hazır hale getirebilirsiniz. Böylece kısa süre içinde tercih sebebi haline gelmeniz mümkün olur.

Kilit Müşteri Yöneticisi Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kilit müşteri yöneticilerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken görev ve sorumluluklar şu şekilde basitçe listelenebilir;

  • Faaliyet gösterdiği bölgede hedef kitle analizi yapmak.
  • Müşteriler ile olan anlaşma süreçlerini yönetmek.
  • Anlaşma sağladığı müşteriler ile satış hakkında konuşmak.
  • Gerekli iş planlamalarını yapmak.
  • Müşteri ihtiyaçlarını tespit etmek.
  • Faaliyetleri sonucunda planlama doğrultusunda rapor hazırlamak.
  • Hazırladığı raporları ilgili birimlere sunmak.

Kilit müşteri yöneticisi olmak kişiler için bu tür yetkinlikleri barındırır. Eğer bu sorumlulukları doğru şekilde yerine getirebileceğinize inanıyorsanız bu mesleği icra etmek için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu kişiler aynı zamanda iyi bir Pazar araştırması yaparak müşterilerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tespit etmelidir. Kilit müşteri yöneticileri farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok şirkette çalışabilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Kilit Müşteri Yöneticisi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak üniversiteye giriş sınavında istenen puanı elde etmelisiniz. Sonrasında ise iş bulma sürecinde başvuru yaptığınız şirketler sizden çeşitli mülakatlara girmenizi talep edebilir.

Yorum yapın