Zabıta Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Zabıta olma sınavı bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak konusu niteliği taşıyor. Bu mesleği yapmak istiyorsanız ve şartları yerine getirdiğinize inanıyorsanız birtakım aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Bu aşamaları başarı ile tamamladıktan sonra zabıta olabilirsiniz.

Nasıl Zabıta Olunur?

Zabıta olmak için kişilerin yerine getirmesi gereken birtakım şartlar bulunuyor. İlk olarak zabıta mesleğini icra etmek için adayların en az lise mezunu olma şartı bulunuyor. Eğer herhangi bir liseden mezun olmadıysanız ne yazık ki bu mesleği icra edemezsiniz. Bu şartın yanı sıra zabıta mesleğini yapmak için daha önce hiçbir şekilde suç işlememiş olmanız lazım. Aynı zamanda bu meslek için boy şartı da bulunuyor. Şarta göre zabıta olmak isteyen erkek adaylar en az 175 cm ve kadın adaylar ise en az 165 cm boyuna sahip olmalı. Eğer bu şartları sağlıyorsanız ve bu mesleği yapabileceğinizi düşünüyorsanız zabıta olma sınavı aşamasını da geçerek zabıta olabilirsiniz. Zabıta olduktan sonra toplum düzenini sağlayabilir ve yükümlülüklerinizi yerine getirebilirsiniz.

Zabıta Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Zabıta olmak için birtakım sınavlara girerek başarı elde etmeniz gerekiyor. Eğer kamu kuruluşunda zabıta olarak çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz ve başarılı bir sonuç almanız gerekiyor. Başarınız sonucunda tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atamanızın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz. Eğer görevinizde yükselmek ve zabıta komiseri olmanız için de bir sınava girmeniz gerekiyor. Görevde Yükselme adı verilen bu sınavda başarı elde ettiğiniz takdirde zabıta komiseri olabilirsiniz. Zabıta komiseri olmak için en az 4 yıl boyunca zabıta memuru unvanı ile faaliyet göstermeniz lazım. Aynı zamanda komiserliğe yükselmek için sicil notunuzun ortalamasının da yüksek olması şartı aranıyor. Zabıta olma sınavı ifadesinin yanı sıra zabıta komiseri olmak için de sınava tabi tutuluyorsunuz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Zabıta Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Kamuda zabıta olmak isteyen kişilerin KPSS sınavından en az 70 puan alması gerekiyor. Bu puan ve üstünü alan adaylar sınavda başarılı olarak nitelendiriliyor.

Yorum yapın