Santral Memuru Nasıl Olunur? Santral Memuru Ne İş Yapar?

Santral memuru olmak isteyen kişiler bu süreçte ne yapması gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bunun için ilk olarak istenen eğitim şartlarını yerine getirmeli ve birtakım görev ve sorumluluklara sahip olmalısınız. Sonrasında bu mesleği yapmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Santral Memuru Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için kişilerin lise düzeyinde eğitim alması genel olarak yeterli görülüyor. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak bu mesleği yapmak isteyen kişiler ilgili üniversitelerde Büro Yönetimi ya da Yönetici Asistanlığı bölümlerini de okuyabilir. Bu üniversite eğitimi toplam olarak iki yıl sürmesiyle biliniyor. Eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bu mesleği icra etmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Santral memuru olmak isteyen kişiler devlet kurumlarında çalışabilecekleri gibi dilerse özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Özel sektörde kolay bir şekilde iş bulmak için kendinizi bu alanda aldığınız eğitimler ile büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Böylece iş bulma aşamasında kolay bir süreç atlatabilirsiniz.

Santral Memuru Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Santral memurlarının faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birçok görev ve sorumluluk bulunur. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Gerekli iletişim çalışmalarını yürütmek.
  • Santral birimin düzenini sağlamak.
  • Santral birimin gerektiğinde temizlik işlemlerini gerçekleştirmek.
  • Gelen telefonların aktarımını sağlamak.
  • Kullanılan cihazların gerekli temizlik ve bakım işlemlerini yapmak.
  • Cihazlar bozulduğu taktirde tamir etmek.

Santral memuru olmak bu yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor demek doğru olur. Bu kişilerin çalıştıkları kurumda tüm haberleşme hizmetlerini gerçekleştirmesi beklenir. Bu sayede kişiler mesleklerini layığıyla yapabilir. Aynı zamanda bu kişiler gerektiğinde ekip çalışmasına da yatkın olmalıdır.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Santral Memuru Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız isteğe bağlı olarak üniversiteye giriş sınavında yeterli puanı alarak bu düzeyde eğitim alabilirsiniz. Sonrasında ise iş başvurusu yaptığınız kurumlar tarafından çeşitli mülakatlara tabi tutulabilirsiniz. Eğer devlet kurumunda faaliyet göstermek istiyorsanız ise devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekir. Sınavdan yeterli puanı alan kişiler tercih dönemine geçiş yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilir.

Yorum yapın