Sistem Yöneticisi Nasıl Olunur? Sistem Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sistem yöneticisi olmak isteyen kişiler süreç hakkında birçok detayı merak ediyor denilebilir. Sistem yöneticilerinin birtakım eğitimler alması ve ayrıca istenen şartları sağlıyor olması gerekiyor. Aynı zamanda bu meslek beraberinde birçok görev ve sorumluluğu da getiriyor.

Sistem Yöneticisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak üniversite okuma şartını yerine getirmeniz gerekir. Bunun için ise ilgili üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri gibi bölümlerinde okumayı tercih edebilirsiniz. Dört yıl süren eğitiminiz sonunda ise başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekiyor. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir üniversitede lisansınızı tamamlamadıysanız ne yazık ki bu mesleği yapmanız mümkün değil.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra sistem yöneticisi olmak için ilk adımı atmış sayılırsınız. Bu mesleğe sahip kişiler devlet kurumlarında çalışabileceği gibi aynı zamanda isteğe bağlı olarak özel sektörde de kolay bir şekilde faaliyet gösterebilir. Özel sektörde ön plana çıkmak için ise birtakım eğitimler alabilir ve özgeçmişinizi zengin bir hale getirebilirsiniz. Özel sektörde çalışmak istemiyorsanız da KPSS sınavına girmeyi tercih edebilirsiniz.

Sistem Yöneticisi Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sistem yöneticilerinin yerine getirmesi gereken birtakım görev ve sorumluluklar şu şekilde listelenebilir;

  • Bilgisayar sistemlerinden sorumlu olmak.
  • Bilgisayar sisteminde meydana gelen sorunları çözüme kavuşturmak.
  • Bilgisayar sistemlerinin gerekli kontrollerini sağlamak.
  • Sistemlerin güvenliğini ve işleyişini kontrol etmek.
  • Sistemleri denetleyerek gerekli iyileştirmeleri yapmak.
  • Gerektiği zamanda sistem denetlemesini yapmak.

Sistem yöneticisi olmak istiyorsanız bu görev ve sorumlulukları iyi bir şekilde yerine getireceğinize emin olmanı gerekiyor. Eğer bu mesleği iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız istenen şartları sağlayarak teknoloji konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Aynı zamanda bu meslek için gelişmiş bir bilgisayar bilgisi de gerekiyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Sistem Yöneticisi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak üniversiteye giriş sınavını kazanmanız gerekiyor. Mezun olduktan sonra eğer devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız KPSS sınavına girerek tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz. Özel sektörde ise birtakım mülakatlara girmeniz gerekebilir.

Yorum yapın