Turizm ve Otel İşletmecisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Turizm ve otel işletmecisi olmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken çeşitli adımlar bulunur. Bunun için ilgili eğitimleri almalı ve sonrasında mesleğin gerektirdiği görev ve sorumlulukları da yerine getirmelisiniz. İstenen şartları sağlayan kişiler meslek hayatına giriş yapabilir.

Turizm ve Otel İşletmecisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği icra etmek için kişilerin ilk olarak üniversite okuma şartını yerine getirmesi beklenir. Bunun için ilgili üniversitelerin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünde okumayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz eğitiminizi tamamladıktan sonra ekstra eğitimler de alarak kendinizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Bu sayede faaliyet gösterdiğiniz alanda ön plana çıkmanız mümkün olur.

Turizm ve otel işletmecisi olmak isteyen kişiler devlet kurumlarında çalışabileceği gibi dilerse özel sektörde de kolay bir şekilde faaliyet gösterebilir. Bu noktada bu meslek grubunun geniş bir iş seçeneği yelpazesi olduğu da rahatlıkla söylenebilir. Uygun şartları sağladıktan sonra iş bulma aşamasına geçiş yapabilir, mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Turizm ve Otel İşletmecisi Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Turizm ve otel işletmecilerinin yerine getirmesi gereken görev ve sorumlulukları şu şekilde ifade edilebilir;

  • Faaliyet gösterdiği kurumun işleyiş düzenini sağlamak.
  • Rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmek.
  • Kurum içerisindeki temizlik faaliyetlerini kontrol etmek.
  • Personeller üzerinde geniş bir bilgiye sahip olmak ve denetim sağlamak.
  • Pazarlama ve iletişim çalışmalarını yürütmek.

Turizm ve otel işletmecisi olmak isteyen kişiler çeşitli otellerde, turizm şirketlerinde, restoranlarda ve daha birçok kurumda çalışabilir. Bu kişilerin sosyal becerilerinin yüksek olması gerekir ve aynı zamanda bu kişiler iletişim alanında da yetenekli olmalıdır. Eğer bu mesleği iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız disiplinli ve girişken bir kişiliğe sahip olmalısınız.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Turizm ve Otel İşletmecisi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında başarı elde etmesi gerekir. Sonrasında ise devlet kurumunda çalışmak isteyen kişiler KPSS sınavına girmeli ve yeterli puanı aldıktan sonra tercih dönemine geçiş yapmalıdır. Eğer özel sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız da şirketler tarafından çeşitli mülakatlara tabi tutulabilirsiniz.

Yorum yapın