Nasıl Savcı Olunur? Savcı Ne İş Yapar?

Savcı olmak isteyen kişiler hangi adımları takip etmesi gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bunun için çeşitli eğitimler aldıktan sonra zorunlu bir şekilde sınavlara girmeli ve başarılı sonuçlar elde etmelisiniz. Aynı zamanda bu mesleği yapmanın ilk adımı olarak staj şartı da bulunmaktadır.

Savcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversite mezunu olma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız bu mesleği yapmanız mümkün görünmüyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Hukuk bölümünü tercih edebilirsiniz. Başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra ise girdiğiniz sınavda istenen puanı elde etmeniz gerekiyor. Böylece başarılı niteliklere sahip olabilirsiniz.

Savcı olmak isteyen kişilerin aynı zamanda zorunlu bir şekilde staj yapması da gerekiyor. Eğer staj yaptığınız kurumda çalışmaya devam etmek istiyorsanız kendinizi geliştirmeli ve böylece ön plana çıkmalısınız. Aldığınız eğitimler sayesinde donanımlı biri haline gelmeniz ve tercih sebebi olmanız mümkün.

Savcının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Savcıların faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Adli işlemleri yürütmek.
  • Tüm faaliyetlerinde kanuna uygun hareket etmek.
  • Mahkemelerde yapılan davaların takibini gerçekleştirmek.
  • Gerektiğinde tanıkları sorgulamak ve dava sürecinde delil bulmak.
  • Gerekli zamanlarda çeşitli iddianameleri hazırlamak.
  • Suç tespit edildikten sonra soruşturma başlatmak.
  • Kamu davaları üzerinde gerekli takipleri yapmak.

Savcı olmak bu tür yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız büyük bir disiplin anlayışına sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda tüm hukuki süreçler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Eğer bu mesleğin getirdiği görev ve sorumlulukları yapabileceğinizi düşünüyorsanız çalışmalara başlayabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Savcı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavının eşit ağırlık alanında istenen puanı elde etmelisiniz. Mezun olduktan sonra ise Adli Yargı Sınavı’na girerek başarılı bir sonuç almanız gerekiyor. Bu sınav ise ÖSYM tarafından düzenlenerek kişilere sunuluyor.

 

Yorum yapın