Nasıl Uçak Teknisyeni Olunur? Uçak Teknisyeni Ne İş Yapar?

Uçak teknisyeni olmak isteyen kişiler hangi adımlardan geçmesi gerektiğini büyük ölçüde merak eder. Bunun için ilk olarak gerekli eğitimlerinizi tamamladıktan sonra sizden istenen diğer şartları da yerine getirmelisiniz. Uygun şartlar altında bu mesleği icra etmeniz mümkün hale gelir.

Uçak Teknisyeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişiler lise mezunu olabileceği gibi aynı zamanda dilerse üniversite alanında da eğitim görebilir. Bunun için kişilerin teknik liselerde yer alan Uçak Teknisyenliği ya da Gövde Motor bölümlerinden birini okuması beklenir. Eğer lisans derecesinde bir eğitim almak istiyorsanız da Uçak Teknolojisi bölümünde eğitim görmeyi tercih edebilirsiniz.

Uçak bakım teknisyeni olmak ve ön plana çıkmak için kişilerin eğitimini tamamladıktan sonra kendilerini geliştirmesi gerekir. Böylece donanımlı özelliklere sahip olarak sektör özelinde tercih sebebi haline gelebilirsiniz. Sonrasında ise iş bulma aşamasında birçok şirkete kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

Uçak Teknisyeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uçak teknisyenlerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yerine getirmeleri gereken çeşitli görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Gerekli uçak bakımlarını gerçekleştirmek.
  • Uçak üzerindeki rutin kontrolleri yapmak.
  • İstenmeyen arıza durumunda uçağın onarımını gerçekleştirmek.
  • Uçak üzerinde çatlaklar mevcut ise bunları iyileştirmek.
  • Gerekli yakıt ve yağ değişimi işlemlerini yapmak.
  • Faaliyet gösterdiği sırada kullandığı cihazlardan sorumlu olmak.
  • Uçağın deposunu düzenli olarak kontrol etmek.
  • Üst birimlerden aldığı talimatı eksiksiz bir şekilde yerine getirmek.

Uçak bakım teknisyeni olmak bu tür yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Aynı zamanda bu kişilerin istenmeyen bir kriz anında hızlı bir şekilde çözüm yolu bulması da beklenir. Gerektiği zamanlarda uçak bakım teknisyenleri ekip çalışmasına uygun bir şekilde faaliyetlerine devam etmelidir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Uçak Teknisyeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk adım olarak liseye giriş sınavında istenen puanı almanız ve yerleşmeniz gerekir. Lisans eğitimine sahip olmak isteyen kişiler ise üniversiteye giriş sınavında istenen puanı almalıdır. İş bulma aşamasında uçak bakım teknisyenleri çeşitli mülakatlara tabi tutulabilir.

Yorum yapın