Nasıl Rehber Öğretmen Olunur? Rehber Öğretmen Ne İş Yapar?

Rehber öğretmen olmak isteyen kişiler hangi süreçlerden geçmesi gerektiğini büyük ölçüde merak eder. Bunun için kişiler eğitimlerini tamamlamalı ve girdikleri sınavda istenen puanı almalıdır. Uygun şartları sağlayan kişiler meslek hayatına giriş yaparak yükümlülüklerini yerine getirebilir.

Rehber Öğretmen Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak bir üniversiteye yerleşmeli ve burada eğitiminizi tamamlamalısınız. Bunun için ise ilgili kurumlarda yer alan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda Psikoloji bölümünü okuyan ve formasyon alan kişilerin de bu mesleği icra etmesi uygundur.

Rehber öğretmen olmak isteyen kişiler devlet kurumlarında çalışabileceği gibi aynı zamanda özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Özel sektörde ön plana çıkmak istiyorsanız ekstra eğitimler alarak kendinizi geliştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede donanımlı biri olabilir ve sektör bünyesinde kendinizi kanıtlayabilirsiniz.

Rehber Öğretmen Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Rehber öğretmenlerin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti vermek.
  • Sınıfların her yıl rehberlik planlamasını yapmak.
  • Derslere girerek öğrencilere bilgilendirme yapmak.
  • Gerektiği zamanlarda öğrencilerin kayıtlarını tutmak ve süreci takip etmek.
  • Öğrencilere motivasyon kaynağı olmak.
  • Sınıf ortamında düzeni ve huzuru sağlamak.
  • Öğrenciler ile çeşitli sosyal etkinlikler yapmak.

Rehber öğretmen olmak isteyen kişilerin bu yükümlülükleri yerine getirmesi gerekir. Eğer mesleğinizi iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız çocukları sevmeli ve onlara karşı hoşgörülü davranmalısınız. Bu sayede çocuklarla kurduğunuz iletişimi güçlendirebilir ve mesleğiniz özelinde sorumluluklarınızı yerine getirebilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Rehber Öğretmen Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ilk adımda üniversiteye giriş sınavında başarılı bir puan alması ve yerleşmesi gerekir. Sonrasında ise devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girerek yeterli puanı almalısınız. Ardından tercih dönemine geçiş yapabilir ve atanmayı bekleyebilirsiniz. Eğer özel sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız da ilgili kurumlara başvuruda bulunarak mülakatlara girebilirsiniz. Mülakatları geçen kişiler başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın