Nasıl Kimyager Olunur? Kimyager Ne İş Yapar?

Kimyager olmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken çeşitli adımlar bulunur. Bunun için adayların ilk olarak eğitim şartını tamamlaması ve sonrasında ise çeşitli sınavlara girmesi beklenir. Uygun koşulları sağlayan kişiler ise sonrasında bu mesleği yapmaya hak kazanabilir.

Kimyager Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak ve bu alanda faaliyet göstermek istiyorsanız ilk olarak üniversite eğitimi şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Kimya bölümünü okumalısınız. Bu bölüm ise üniversitelerin Fen ve Edebiyat fakültelerinde yer alıyor. Dört yıl süren eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlamalısınız.

Kimyager olmak isteyen kişiler devlet kurumlarında çalışabileceği gibi aynı zamanda isteğe bağlı olarak özel sektörde de faaliyet gösterebiliyor. Eğer özel sektörde tercih sebebi olmak istiyorsanız alacağınız ekstra eğitimler ile kendinizi alanınızda donanımlı bir hale getirmelisiniz. Böylece iş bulma aşaması sizin için daha kolay geçebilir.

Kimyagerlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kimyager mesleğini icra eden kişilerin faaliyet gösterdikleri alanda çeşitli görev ve sorumlulukları bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde listelenebilir;

  • Laboratuvar ortamında gerekli çalışmaları yürütmek.
  • Deneysel çalışmalarda bulunmak.
  • Kullandığı cihazların bakım ve onarımını üstlenmek.
  • Cihazları uygulamaya hazır bir hale getirmek.
  • Gerekli kimya analizlerini yapmak.
  • Ürün tasarlama projelerinde faaliyet göstermek.
  • Tüketim malzemeleri üzerinde inceleme yapmak.
  • İstenmeyen sorunları önceden tespit etmek.

Kimyager olmak görüldüğü üzere bu tür yetkinliklere sahip olmaktan geçiyor. Zamanının büyük bir çoğunluğunu laboratuvar ortamında geçiren kimyagerlerin bulundukları ortam üzerinde hakimiyet kurması da gerekiyor. Aynı zamanda kimyagerlerin gerektiği durumlarda ekip çalışmasına uygun bir tavır sergilemesi de bekleniyor. Eğer istenen şartları sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız bu mesleği yapmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Kimyager Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında istenen puanı elde etmeniz gerekir. Sonrasında ise devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmelisiniz. Başarılı bir sonuç aldıktan sonra tercihlerinizi yapabilir ve atanmayı bekleyebilirsiniz. Özel sektörde faaliyet göstermek isteyen kişiler ise kurumlar tarafından çeşitli mülakatlara tabi tutulabilir.

 

Yorum yapın