Nasıl Kadastro Teknisyeni Olunur? Kadastro Teknisyeni Ne İş Yapar?

Kadastro teknisyeni olmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken birtakım adımlar yer alır. Bunun için ilgili eğitimleri almalı ve başarılı bir şekilde mezun olmalısınız. Ardından birçok alanda iş bulabilir ve uygun şartlar altında meslek hayatına geçiş yapabilirsiniz.

Kadastro Teknisyeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak lise eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Bunun için ilgili liselerde yer alan Harita ve Kadastro bölümlerini tercih edebilirsiniz. Eğitimlerini başarılı şekilde tamamlayan kişiler ise iş bulma aşamasına geçiş yapabilir.

Kadastro teknisyeni olmak isteyen kişiler hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde kolay bir şekilde iş bulabilir. Eğer özel sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız alacağınız çeşitli eğitimler ile kendinizi donanımlı bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede sektör özelinde ön plana çıkmanız da mümkün hale gelir. Sonrasında birçok arazi ve gayrimenkul üzerinde faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz.

Kadastro Teknisyeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken çeşitli görev ve sorumlulukları bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • İlgili arazi üzerinde inceleme yapmak.
  • Gayrimenkuller ile ilgili hukuksal süreçte rol almak.
  • Prosedürlere uygun bir şekilde faaliyet göstermek.
  • Araziler üzerinde teknik ölçümler yapmak.
  • Kullandığı aletlerin bakım ve onarımını yapmak.
  • Gerektiğinde dijital ortamda çizimler gerçekleştirmek.

Kadastro teknisyeni olmak isteyen kişilerin ilk olarak bu yetkinliklere sahip olması beklenir. Aynı zamanda eğer bu mesleği iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız karşınıza çıkan krizleri de oldukça hızlı bir şekilde çözmeniz gerekir. Bu alanda çalışacak kişiler gerektiği zamanlarda ekip çalışmasına da uygun tavırlar sergilemelidir.

Sık Sorulan Sorular

Kadastro Teknisyeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak liseye giriş sınavında istenen puanı almalı ve mezun olmalısınız. Ardından eğer devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girerek tercihlerinizi yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz. Özel sektörde faaliyet göstermek isteyen kişiler ise şirketler tarafından birtakım mülakatlara tabi tutulabilir.

Yorum yapın