Nasıl Kabin Amiri Olunur? Kabin Amiri Ne İş Yapar?

Kabin amiri olmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken çeşitli aşamalar mevcuttur. Bunun için kişiler gerekli eğitimleri almalı ve bir süre boyunca kabin görevlisi olarak faaliyet göstermelidir. Ardından uygun şartlara sahip olan kişiler amir unvanını almaya hak kazanabilir.

Kabin Amiri Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ilk olarak istenen şekilde üniversite eğitimini tamamlaması gerekir. Bunun için ise ilgili üniversitelerde yer alan Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümlerinde okumayı tercih edebilirsiniz. Amir unvanına sahip olmak için kişilerin ilk etapta kabin görevlisi mesleğini yerine getirmesi ve birkaç yıl boyunca birçok uçuşa katılmış olması gerekir.

Kabin amiri olmak istiyorsanız kabin görevlisi olarak başarılı ne disiplinli özelliklere sahip olmalısınız. Kabin amirleri genel olarak başarılı kabin görevlileri arasından özenle seçilir. Seçildikten sonra ise mesleğinizin getirdiği yükümlülükleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Kabin Amiri Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kabin amirlerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar mevcuttur. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Kabin ekibinin eylemlerini kontrol etmek.
  • Ekibin talimatlara uyup uymadığını kontrol etmek.
  • Uçuş sırasında gerekli irtibatları kurmak.
  • Ekibi arasında iş bölümünü sağlamak.
  • Gerekli denetimleri yaparak uygun davranmayan personelleri tespit etmek.
  • Yolcular ile ilgilenmek ve şikayetleri değerlendirmeye almak.
  • Üst birimlerden gelen talimatları yerine getirmek.
  • Uçuş sırasında yolculara güven ortamı oluşturmak.

Kabin amiri olmak istiyorsanız bu yetkinliklere sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda bu kişiler mesleklerini büyük bir disiplin anlayışı ile yerine getirmelidir. Kabin amirlerinin karşılarına çıkan sorunları hızlı bir şekilde çözmesi ve iş bitirici olması beklenir. Bu sayede mesleğinizi doğru bir şekilde icra edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kabin Amiri Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak kabin memuru olmanız gerekir. Ardından sizden istenen şekilde lise ve üniversiteye giriş sınavlarında başarılı bir puan elde etmelisiniz. Mezuniyetinizi tamamladıktan sonra bir süre kabin memuru olabilir ve sonrasında mülakatlara girerek amir unvanına sahip olabilirsiniz. Mülakatları geçen adaylar başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın