Mimari Tasarımcı Nasıl Olunur? Mimari Tasarımcı Ne İş Yapar?

Mimari tasarımcı olmak isteyen kişiler hangi adımları gerçekleştirmeleri gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız birtakım eğitimler almalı ve mesleğin getirdiği görev ve sorumlulukları karşılamalısınız. Uygun şartlar altında bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Mimari Tasarımcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin öncelikle üniversite mezunu olma şartını tamamlaması gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerin Mimarlık fakültelerinde eğitim almayı tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız herhangi bir şekilde bu mesleği icra etmeniz mümkün olmaz. Mezun olduktan sonra kendinizi aldığınız alan eğitimleri ile donanımlı bir hale getirmeniz büyük bir önem taşır.

Mimari tasarımcı olmak için bu adımları tamamladıktan sonra eğer devlet kurumunda çalışmak isterseniz devlet tarafından düzenlenen sınava girerek yeterli puanı almanız gerekir. Eğer özel sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız ise yetkinliklerinizi artırarak bu sektörde tercih sebebi haline gelebilirsiniz.

Mimari Tasarımcı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mimari tasarımcıların mesleklerini iyi ve doğru bir şekilde yapmaları için yerine getirmeleri gereken birtakım görevler bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • İlgili projelerde faaliyet göstermek.
  • Müşterilerle iletişim kurarak beklentiyi analiz etmek.
  • Müşterilere ilgili tasarım önerilerinin sunumunu yapmak.
  • Yapıların planını ve tasarımını yapmak.
  • Tasarımlarını yükümlülüklere uygun olacak şekilde gerçekleştirmek.

Mimari tasarımcı olmak isteyen kişilerin özellikle dijital ortamda üstün bir çizim yeteneğine sahip olması gerekir. Buna bağlı olarak mimari tasarımcılar ilgili tasarım programlarını kullanmayı da bilmelidir. Aynı zamanda bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ekip çalışmasına uygun özellikler taşıması da beklenir. Mimari tasarımcılar müşterilerine karşı her daim kibar olmalı ve ortak bir noktada buluşmaya çalışmalıdır.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Mimari Tasarımcı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında yeterli puanı almanız gerekir. Mezuniyetinizi tamamladıktan sonra eğer devlet kurumunda çalışmak isterseniz KPSS sınavına girerek başarılı bir sonuç elde etmeli ve ardından tercih dönemine geçiş yapmalısınız. Özel sektörde faaliyet göstermek isteyen kişiler ise kuruma bağlı olarak birtakım mülakatlara girebilir.

Yorum yapın