Mikrobiyoloji Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar

Mikrobiyoloji uzmanı olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu mesleğin getirdiği görev ve sorumlulukları yapmak için ilk olarak k kişilerin belirli eğitimleri alması ve birtakım yetkinliklere sahip olması gerekiyor. Uygun şartlar altında bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Mikrobiyoloji Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak üniversite eğitimi alma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite okumadıysanız bu mesleği icra etmeniz ne yazık ki mümkün görünmüyor. Bunun için ilgili üniversitelerin Tıp, Eczacılık, Biyokimya, Kimya ya da Veterinerlik bölümlerini tercih edebilirsiniz.

Mikrobiyoloji uzmanı olmak isteyen kişilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra Tıpta Uzmanlık adı verilen sınavda başarılı bir puan alması gerekir. Sonrasında ise bu kişilerin mikrobiyoloji alanında gerekli eğitimleri alması büyük bir önem taşır. Aldığınız eğitimler sonrasında tıp, gıda ve ilaç gibi birçok sektörde faaliyet gösterebilirsiniz.

Mikrobiyoloji Uzmanı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mikrobiyoloji uzmanlarının mesleğini iyi bir şekilde yapması için yerine getirmesi gereken çeşitli görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Laboratuvar ortamında çalışarak gerekli örnekleri incelemek.
  • İş sağlığı ve güvenliğine önem vermek.
  • Laboratuvarda inceleme yaptığı dokulara tanı koymak.
  • Gerektiğinde farklı bölümlerden iş arkadaşları ile birlikte çalışmak.

Mikrobiyoloji uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle sağlık alanına büyük bir ilgisi olması gerekiyor. Aynı zamanda mikrobiyoloji uzmanları ekip çalışması yatkın olmalı ve karşısına çıkan krizleri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmalıdır. Bu kişiler devlet kurumlarında faaliyet gösterebileceği gibi dilerse özel sektörde de çalışabilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Mikrobiyoloji Uzmanı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk olarak üniversiteye giriş sınavında sayısal alanda başarılı bir puan almak gerekiyor. Eğitimini tamamlayan adaylar ise sonrasında TUS adı verilen sınavda istenen puanı elde etmeli. Devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız KPSS sınavına girerek yeterli puanı aldıktan sonra atanma aşamalarını tamamlayabilirsiniz. Özel sektörde faaliyet göstermek isteyen kişiler ise çeşitli mülakatlara tabi tutulabilir.

Yorum yapın