İktisat Mezunu Ne Yapar?

İktisat mezunu kişilerin sektörde faaliyet gösterebileceği birçok alan bulunuyor. Bu kişiler devlet kurumlarında çalışabileceği gibi isteğe bağlı olarak özel sektörde de görevlerini yerine getirebiliyor. Bu bölümden mezun olmak ve bu mesleği yapmak için ise kişilerin yapması gereken birtakım yükümlülüklerin mevcut olduğu söylenebilir.

Nasıl İktisat Mezunu Olunur?

İktisat bölümünden mezun olmak için ilk olarak ilgili üniversitelerde eğitim görme şartı bulunuyor. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız bu mesleği icra etmeniz mümkün değil. Bunun için ise ilgili üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde yer alan İktisat bölümüne yerleşmeniz gerekiyor. Bu bölüme yerleşmek için ise üniversite sınavına girmeli ve istenen taban puan ve üstünü almalısınız. Üniversite sınavında yeterli puan alan kişiler bu bölümleri okumaya hak kazanıyor. Toplam 4 yıl süren eğitimi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra iktisat mezunu olabilirsiniz.

İktisat Mezunları Çalışma Alanları Nelerdir?

Üniversitelerin iktisat bölümünden mezun olduktan sonra birkaç farklı alanda çalışmaya başlamanız mümkün. Bu meslek grubu mezunlarının kolay ve pratik bir şekilde iş bulduğu söylenebilir. İş bulma olasılığı kişinin bilgi birikimine ve deneyim düzeyine göre de değişiklik gösterebilir. Bu bölümden mezun olduktan sonra birçok banka ve vergi dairesinde görevinize başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu kişiler kaymakamlık ve muhasebe ofislerinde de rahatlıkla çalışabilir.

Özel sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız ise birtakım eğitimlerle kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun sonucunda şirketlerin muhasebe, finans, satış ve pazarlama gibi departmanlarında kolay bir şekilde iş bulmanız mümkün. İktisat mezunu kişilerin ise en çok bankacılık ve inşaat sektöründe faaliyet gösterdiği söylenebilir. Çeşitli otomotiv şirketlerinin ilgili departmanları da yıl içerisinde birçok bölüm mezunu için alan açıyor denilebilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Üniversitede İktisat Bölümü Okumak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Eğer ilgili üniversitelerin iktisat bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız üniversiteye giriş sınavında AYT oturumunda ve eşit ağırlık puan türünde en az 196 puan ve üzerini almanız gerekiyor. İstenen puanı aldıktan sonra üniversiteye yerleşebilir ve dört yıllık eğitimin ardından mezun olabilirsiniz.

Yorum yapın