Nasıl Sağlık Teknisyeni/Teknikeri Olunur? Sağlık Teknisyeni/Teknikeri Ne İş Yapar?

Sağlık teknisyeni olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl ilerlediğini büyük ölçüde merak ediyor. Bunun için kişilerin belirli eğitimler alması ve istenen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sonrasında ise mesleğin getirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmeye başlayabilirsiniz.

Sağlık Teknisyeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için kişilerin üniversiteler bünyesinde yer alan Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda eğitim alması gerekir. Üniversite şartını yerine getirmeyen kişilerin bu mesleği yapması mümkün olmaz. Bunun için ilgili üniversitelerde Acil Bakım Teknikerliği, Paramedik, Ağız Diş Sağlığı ve Anestezi gibi bölümleri tercih edebilirsiniz.

Sağlık teknisyeni olmak isteyen kişiler devlet kurumlarında çalışabileceği gibi aynı zamanda özel sektörde de faaliyet gösterebiliyor. Mezun olduktan sonra birçok sağlık kuruluşunda çalışmaya başlamanız mümkün. Özel sektör bünyesinde ön plana çıkmak için çeşitli eğitimlerle kendinizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Bu sayede donanımlı biri olarak mesleğinizi icra edebilirsiniz.

Sağlık Teknisyeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sağlık teknisyenlerinin çalıştıkları kurumda yerine getirmeleri gereken görev ve sorumluluklar bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Hastalar ile ilgilenerek onları yönlendirmek.
  • Gerekli muayene işlemlerini yapmak.
  • Hastalara çeşitli aktiviteler için yardımcı olmak.
  • Hastaların sağlık durumları üzerinde kontrol sağlamak.
  • Kullandığı aletlerin düzenli olarak temizliğini yapmak.
  • Gerektiği zamanlarda evrak işlerinde düzenleme yapmak.

Sağlık teknisyeni olmak bu tür yetkinlikleri yapma becerisini içerir. Bu mesleği yapmayı tercih eden kişiler birçok sağlık ocağı, hastane ve klinikler bünyesinde görev alabilir. Eğer bu mesleği layığıyla yapmak istiyorsanız görev ve sorumluluklarınızı eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz beklenir. Aynı zamanda bu kişiler sağlık alanındaki güncel gelişmeleri de yakından takip etmelidir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Sağlık Teknisyeni Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği icra etmek için ilk olarak kişilerin üniversiteye giriş sınavında başarılı olması gerekir. Mezun olduktan sonra devlet bünyesinde faaliyet göstermek isteyen kişilerin ise devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmesi talep edilir. Yeterli puanı alan kişiler tercih yaparak atanma aşamasına geçebilir. Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız da birtakım mülakatlara girmeniz gerekebilir.

Yorum yapın