Nasıl Tersane Müdürü Olunur? Tersane Müdürü Ne İş Yapar?

Tersane müdürü olmak isteyen kişiler hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini büyük bir ölçüde merak eder. Bunun için ilgili eğitiminizi tamamladıktan sonra sektöre atılarak deneyim sahibi olmalısınız. Bu sayede uygun şartlar altında meslek hayatına kolay bir şekilde giriş yapmanız mümkün.

Tersane Müdürü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak lisans düzeyinde eğitiminizi tamamlamanız gerekir. Lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız bu mesleği icra etmeniz mümkün olmaz. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği gibi bölümleri tercih edebilirsiniz. Bu bölümleri dört yıl boyunca okumalı ve başarılı bir şekilde mezun olmalısınız.

Tersane müdürü olmak isteyen kişilerin aynı zamanda belirli bir tecrübe seviyesine de sahip olması gerekir. Tecrübe seviyeniz ne kadar fazla olursa bu meslek alanında müdür olma şansınız da o denli artar. Sonrasında birçok tersanede kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Tersane Müdürü Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Tersane müdürlerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri gereken çeşitli görev ve sorumlulukları bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde listelenebilir;

  • Sorumlusu olduğu birimleri kontrol etmek.
  • Tersane işleyişi ile ilgili planlama yapmak.
  • Müşterilerin beklentilerini dikkate almak.
  • Gemi üretimi aşamalarını takip etmek.
  • Personeller hakkında çeşitli kararlar vermek.
  • Müşteriler ile görüşerek beklentiyi ve isteği analiz etmek.
  • Herhangi bir sorun tespit ettiğinde personelleri uyarmak ve gerektiğinde toplantılar düzenlemek.

Tersane müdürü olmak için bu yetkinliklere sahip olmanız gerekiyor. Tersane müdürlerinin yüksek bir disiplin anlayışına sahip olması ve sorumluluğunda bulunan personelleri düzenli olarak kontrol etmesi gerekir. Herhangi bir sorun çıktığında tersane müdürlerinin bu sorunu en hızlı şekilde çözmesi beklenir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Tersane Müdürü Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında başarılı bir puan elde etmeniz gerekiyor. Sonrasında iş bulma sürecinde ise kurumlar sizden çeşitli mülakatlara katılım sağlamanızı talep edebilir. Mülakat sırasında size sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlamalısınız.

Yorum yapın