Nasıl Simultane Tercüman Olunur? Simultane Tercüman Ne İş Yapar?

Simultane tercüman olmak isteyen kişiler izlemesi gereken adımlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız almanız gereken üniversite eğitimi ve yerine getirmeniz gereken koşullar bulunuyor. Bu meslek gurubunda ön plana çıkmak istiyorsanız seçtiğiniz dil hakkında kendinizi büyük ölçüde donanımlı hale getirmelisiniz.

Simultane Tercüman Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen adayların ilk olarak üniversite eğitimi alma şartını yerine getirmesi gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerde Mütercim Tercümanlık bölümlerini okumayı tercih edebilirsiniz. Okumak istediğiniz dile göre bölüm seçimi yapmakta özgürsünüz. Bu eğitim bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı ile birlikte beş yıl sürüyor.

Simultane tercüman olmak isteyen kişiler aynı zamanda Simultane Tercümanlık bölümünü de direkt olarak okuyabilir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra devlet kurumlarında çalışabileceğiniz gibi aynı zamanda isteğe bağlı olarak özel sektörde de kolay bir şekilde faaliyet gösterebilirsiniz. Özel sektörde ön plana çıkmak için dil konusunda kendinizi büyük ölçüde geliştirmeli ve güncel bilgileri yakından takip etmelisiniz.

Simultane Tercümanların Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Simultane tercümanlarının faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Birçok yabancı dil görüşmelerinde faaliyet sağlamak.
  • Konuşmacının söylediklerini doğru ve eksiksiz bir şekilde dinleyiciye aktarmak.
  • Çevirilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmek.
  • Konuştuğu dil hakkında derin bilgi ve fikir sahibi olmak.
  • Çeviriyi eş zamanlı bir şekilde geciktirmeden yapmak.

Simultane tercümanı olmak için kişilerin yurt dışında eğitim alarak istenen sertifikaya sahip olması gerekiyor. Bu sertifikaya sahip olduktan sonra simultane tercümanı olarak birçok özel görüşmede faaliyet gösterebilirsiniz. Bu mesleği iyi bir şekilde yapmak için konuştuğunuz dil ile ilgili tüm detaylara hakim olmanız gerekir. Böylece mesleğinizi en uygun şekilde icra edebilirsiniz.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Simultane Tercüman Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak üniversiteye giriş sınavının dil alanında başarı elde etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise faaliyet göstereceğiniz şirketlerin sizden talep ettiği mülakatlarda da başarılı bir sonuç elde etmelisiniz. Mülakatları geçen adaylar başarılı olarak nitelendiriliyor.

Yorum yapın